Onsdag, 18. aug.

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

Fredag, 13. aug.

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

20-års Jubilæums- og Ombygningsfest

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

Skjold Burne Randers fejrer 20-års jubilæum og markerer samtidig færdiggørelsen af en større ombygning/udvidelse.

Fredag, 20. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Torsdag, 19. aug.

14.00 - 16.00
Havnen

Eftermiddagssejlads

14.00 - 16.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes kaffe og kage - sodavand til børn.

Tirsdag, 17. aug.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Fredag, 20. aug.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Punk, Hard Rock, Metal, Motorbilly i overhalingsbanen

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

Mandag, 16. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Onsdag, 18. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Café Kaffekoppen

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

En åben café for alle der er fyldt 18 år, hvor du kan finde fællesskab, få en hyggesnak, møde andre og få en bid brød og en tår kaffe. Vi har tid til dig.

Fredag, 13. aug.

14.00 - 23.59
Østervold

veteran teltet

14.00 - 23.59
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

Mandag, 16. aug.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Henning Amstrup Børneunderholdning

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Tirsdag, 17. aug.

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Jens Varmløse i samarbejde med Folkemusik i Randers

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Vi byder velkommen til Jens Varmløse under åben himmel.

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byens parker og grønne områder

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tag på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter, i Randers midtbys byparker

Fredag, 13. aug.

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Duo d’amore

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Fredag, 20. aug.

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Kirke- og Tårnvandring

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Igen i år får du mulighed for at høre nogle spændende detaljer om Sct. Peders Kirke og klatre hele vejen til tops ad tårntrappen.

Torsdag, 19. aug.

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat torsdag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

Lørdag, 14. aug.

18.30 - 19.00
Randers Bibliotek

Foredrag om sci-fi-film gone bad

18.30 - 19.00
Randers Bibliotek

Når fremtidsforskerne (læs: filmfolkene) rammere forbi skiven

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

HENNING AMSTRUP BØRNEUNDERHOLDNING

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Lørdag, 14. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Tirsdag, 17. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Lørdag, 21. aug.

23.00 - 23.10
Havnen

Festfyrværkeri

23.00 - 23.10
Havnen

Flot festfyrværkeri som afslutning på Randers Festuge 2021

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet i Randers Arena

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Onsdag, 18. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstnerdial med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få tre kunstnere samlet til en dialog Festugen 2021. Festugens deltagere kan glæde sig til et spændende møde med kunsterne.

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Østervold

Officiel åbning på Østervold

14.00 - 16.00
Østervold

Vær med, når det nye grønne og blå Østervold officielt indvies. Vandmiljø Randers og Randers Kommune inviterer til åbningsfest for alle - naturligvis under de gældende corona-retningslinjer.

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 18.30
Værket

Midt om Natten

16.00 - 18.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

Fredag, 13. aug.

16.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

16.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Lørdag, 21. aug.

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Lørdag, 14. aug.

19.00 - 20.30
Randers Bibliotek

Inferno

19.00 - 20.30
Randers Bibliotek

Hør de ægte randrusianske nørder fra Inferno i paneldebat

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Friluftsliv på vandet - Hør om mulighederne i Randers

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Green Adventure giver tips og ideer til sejlads på Gudenåen, Randers Fjord og i Udbyhøj

Søndag, 15. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Fredag, 20. aug.

15.00 - 18.00
Erik Menveds plads

LIVE musik i Houmeden

15.00 - 18.00
Erik Menveds plads

Der er glad swing-jazz på programmet, når Sven Fogeds Trio spiller

Lørdag, 21. aug.

18.30 - 22.30
Havnen

Lysregatta

18.30 - 22.30
Havnen

Traditionen tro, deltager "Hjuldamperen" Svanen i den årlige Lysregatta i Randers

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Wild Rover (Folk/irsk)

14.00 - 16.00
Helenestræde

Hyggelig folk/irsk musik - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Lørdag, 14. aug.

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

Oplev duoen, bestående af Rusbjerg og Venndt, når de fremfører fransk musette, blandet med folkemusik og gamle viser og gårdsange. 

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord i Arena Randers m. Ivan Pedersen og Karoline Budtz

Søndag, 15. aug.

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet - motionscykelløb for alle aldre og niveauer

Lørdag, 14. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Soul Academy & The Music Lovers Feat. Sahra Da Silva, Nis Pedersen & Troels Skovgaard

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter en forrygende lørdag med Soul fra hjertet

10.00 - 15.03
Østervold

Mød Red Barnet Randers i teltet på Østervold

10.00 - 15.03
Østervold

Kom og hav det sjovt sammen med de frivillige fra Red Barnet Randers i teltet på Østervold - lige ved springvandet.

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

GAS-BI-DUA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændene , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 16.00
Randers Teater

Sven fra Randers

14.00 - 16.00
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

Tirsdag, 17. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Lørdag, 14. aug.

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 2 (Power Mode + T6 + RTL+)

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 2

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Duo d’amore

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Fredag, 13. aug.

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 20. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Bibliotek

Torsdag, 19. aug.

20.00 - 22.00
Turbinen

Late St. Patrick´s med Mugshots

20.00 - 22.00
Turbinen

Igen i år blev St. Patrick´s udsat, men vi går i grønt med Mugshots

Fredag, 20. aug.

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

Torsdag, 19. aug.

17.00 - 18.00
KlatreAutomaten

8-11år: Prøv Torsdags Træning

17.00 - 18.00
KlatreAutomaten

KlatreAutomaten har Torsdags Træning for børn 8-11 år hver torsdag kl. 17-18. Denne dag har vi opstart efter sommerferien og vi inviterer dig til at være med.

Onsdag, 18. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers by Hornsleth

Henning Kragh gæster loungen

20.00 - 22.00
Hotel Randers by Hornsleth

I samarbejde md Folkemusik i Randers byder vi indenfor til musik i loungen.

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

Fredag, 20. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Motown, soul og R'n'B rytmer akustisk serveret i et live setup med Renay og Lui

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt Band

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt og hans mere end almindeligt sammenspillede band har meldt deres ankomst til Randers Festuge på Værkets Amfiscene. Glæd dig til masser af fællessang og god stemning!

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

UDE AF KONTROL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne dag UDE AF KONTROL, Hampenberg feat Yepha, DJ ALIGATOR m.fl

Fredag, 13. aug.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Torsdag, 19. aug.

11.45 - 11.45
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

11.45 - 11.45
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

Søndag, 15. aug.

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 13.00
Havnen

Frokostsejlads

11.00 - 13.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes en let frokost buffet.

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

Lørdag, 21. aug.

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

Fredag, 20. aug.

10.00 - 13.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 13.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Fredag, 13. aug.

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Fredag, 20. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Grumpynators

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

Torsdag, 19. aug.

18.30 - 22.30
Hotel Randers

Bourbon Street Jazzband

18.30 - 22.30
Hotel Randers

Jazz og stegt flæsk med persillesovs - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Fredag, 20. aug.

22.00 - 00.01
Tante Olga

Skullclub

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter fredagen af med dansk Punk/Rock

Fredag, 13. aug.

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers - Mikkel Elming 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Ud på tur - Det gode grej - FRILUFTSLAND

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Eksperthjørnet - Friluftsland giver tips og tricks

Fredag, 13. aug.

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Galaksebanko

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

Lørdag, 14. aug.

22.00 - 00.01
Tante Olga

The Tarantino Twist Show

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker dag nr. 2. i Randers Festuge med forførende Tarantino

Søndag, 15. aug.

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Onsdag, 18. aug.

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers - Pia G. Ottesen 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 01.00
Tante Olga

Fed Soul & Forførende Tarantino

14.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's telt fortsætter Randers festuge med, Grassolin, soul og The Tarantino Twist Show.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Silvera

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt Åbner 2. weekend af Randers Festuge med dansk rock

Søndag, 15. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

14.00 - 23.00
Tante Olga

Sunday Blues, from Mississippi to Chicago

14.00 - 23.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter den 1. weekend i Randers festuge med forførende blues.

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havnen

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken og Undermåleren i samarbejde med Folkemusik i Randers

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken og Undermåleren spiller op til en aften for fuld musik.

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 18.00
Randers Teater

Sven fra Randers

16.00 - 18.00
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

Fredag, 20. aug.

11.00 - 13.00
Havnen

Frokostsejlads

11.00 - 13.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes en let frokost buffet.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

Fredag, 20. aug.

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Rundvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Tidligere sognepræst ved Sct. Mortens Kirke, Bent Martinsen, viser rundt i Kirken

Fredag, 13. aug.

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Lørdag, 21. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Onsdag, 18. aug.

18.30 - 21.30
Østervold

Randers City Stafet

18.30 - 21.30
Østervold

Stafet løb for børn og voksne rundt i Randers centrum

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Hard Rock, Now and Then

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt åbner 2. weekend af Randers Festuge med nyt og klassisk Rock på den fede måde.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Mandag, 16. aug.

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kreativ Klub

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Velkommen i et kreativt værksted, hvor næsten kun fantasien sætter grænser.

Tirsdag, 17. aug.

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

Temaaften: Hjertets Pilgrimsspor

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

En aften i selskab med Anders Laugesen. Tænk, tænk med eller tænk nyt.

Torsdag, 19. aug.

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - OMBRE D’ELLES

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - To på en line! Fransk nycirkus fortolker mødets kraft

Fredag, 13. aug.

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

Lørdag, 21. aug.

09.30 - 10.00
Havnen

Officiel åbning af Havnedagen

09.30 - 10.00
Havnen

Officiel åbning af Havnedagen med Randers Skipperlaug

Søndag, 15. aug.

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Lørdag, 14. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Lørdag, 21. aug.

11.47 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

11.47 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Fredag, 20. aug.

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - fredag

Lørdag, 21. aug.

13.30 - 14.30
Justesens Plæne

Åbent vand svømning med RgF

13.30 - 14.30
Justesens Plæne

Kom og få en oplevelse ved at svømme i gudenåen med RgF

Tirsdag, 17. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik ved Madboden

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

En hyggelig eftermiddag med musik ved Rådhustorvet

Onsdag, 18. aug.

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Fredag, 13. aug.

13.30 - 14.00
Randers Bibliotek

Borgmester Torben Hansen åbner galaksedagene

13.30 - 14.00
Randers Bibliotek

Kom på biblioteket og vær med til at åbne de tre galaksedage i Randers med borgmesteren og en forfriskning.

10.00 - 20.00
Randers City

Festuge åbning i Randers City til kl. 20

10.00 - 20.00
Randers City

Randers City holder længere åbent, når festugen åbner fredag den 13. august

Lørdag, 21. aug.

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

Oplev den lokale rapper Patrick 'Paller' Sørensen i setup med live DJ

Fredag, 13. aug.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Best Of Britain - en aften med Freddy, Queen og Bowie

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter Randers Festuge kl. 19.00 med Oueen Of Denmark og Best Of Bowie.

Lørdag, 14. aug.

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

Fredag, 20. aug.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

Tirsdag, 17. aug.

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Verdenspremiere: Sangen om Randers

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Så går tæppet for "Sangen om Randers" - musikvideoen har verdenspremiere!

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Byg det højeste tårn i klodser

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Vi har en masse træklodser - hvor højt et tårn kan du bygge?

Lørdag, 14. aug.

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for børn

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for voksne

Tirsdag, 17. aug.

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt 2021 bliver i år med 11 helt nye sangstoppesteder i østbyen med lokale fortællere og fællessange

Fredag, 13. aug.

13.30 - 14.30
Havnegade ved Stibroen

Indvielse: Affaldskunst med skraldemusik

13.30 - 14.30
Havnegade ved Stibroen

Kom til indvielse af en stor skraldeinstallation til tonerne af fyrig skraldemusik spillet på spande og koste. .

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Musik i baggården med Svend Erik Larsen

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Musik under åben himmel i baggården. Der kan købes fadøl og grillpølser.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

SØMÆNDENE

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændene , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Søndag, 15. aug.

20.00 - 22.00
Tante Olga

Kai Strauss & The Electric Blues Allstars.

20.00 - 22.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter første weekend af med lækker Blues

Fredag, 13. aug.

16.30 - 18.45
Randers City

Musikalsk stemning i Gråbrødrestræde

16.30 - 18.45
Randers City

Oplev en hyggelig aften i selskab med 'The Downshifters'

16.30 - 20.00
Randers City

Zone-redningskorps Randers

16.30 - 20.00
Randers City

Oplev den gamle, flotte kranbil til Festugens Åbning, i Torvegade

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Torsdag, 19. aug.

18.30 - 19.30
KlatreAutomaten

12-16 år: Prøv Torsdags Træning

18.30 - 19.30
KlatreAutomaten

KlatreAutomaten har Torsdags Træning for unge i alderen 12-16 år hver torsdag kl. 18:30-19:30. Denne dag har vi opstart efter sommerferien og vi inviterer dig til at være med.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Søndag, 15. aug.

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

Sommerkoncert

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

En dejlig sommerkoncert med smukke sange. Både dem du kender og dem du endnu ikke har hørt

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Søndag, 15. aug.

15.00 - 16.30
Skovbakken

Så Syng da Randers

15.00 - 16.30
Skovbakken

Korby Randers inviterer til fællessang i Randers Festuge på Skovbakkens amfiscene under bøgetræerne.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 11.00
Håndværksmuseet

Seje Star Wars-workshops på Håndværksmuseet

10.00 - 11.00
Håndværksmuseet

Kom og lav små Star Wars-inspirerede ting på Håndværksmuseet

Fredag, 20. aug.

11.46 - 11.46
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

11.46 - 11.46
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

Lørdag, 21. aug.

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

Fredag, 20. aug.

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Heine Hot All Stars

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Velkommen udenfor i baggården til musik og god stemning.

Lørdag, 14. aug.

20.00 - 21.15
Værket

AFLYST - Johnny Madsen Band

20.00 - 21.15
Værket

AFLYST - Glædelige genhør med Madsens bedste, beske ballader, blues og bersærker boogies på Værkets Amfiscene!

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Fredag, 20. aug.

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Musik og fortælling

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

En halv time med musik og fortælling med naturen i centrum

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 13.00
Havnen

Frokostsejlads

11.00 - 13.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes en let frokost buffet.

14.00 - 16.00
Erik Menveds plads

LIVE musik i Houmeden

14.00 - 16.00
Erik Menveds plads

Flensborg & Venndt Duo serverer folkelig jazz på gaden

Mandag, 16. aug.

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Orgelfremvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Fest er der fremvisning af orglet i Sct. Mortens Kirke. Organist Christian Præstholm tager dig med op på orgelpulpituret, hvor han vil fortælle om kirkens orgel

Tirsdag, 17. aug.

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Motionsbingo i festugen

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Kom og gå en hyggelig tur sammen med andre børn og voksne. Mk. Nørrevang opsætter en masse tal på en 3-4 km rute i Nordbyen. Tallene krydses på din plade købt ved start/mål

Mandag, 16. aug.

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

Fredag, 13. aug.

16.00 - 18.00
Randers City

Ansigtsmaling

16.00 - 18.00
Randers City

Genåbning af Familiehuset med hygge for børn, Brødregade 36

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 13.00
Justesens Plæne

Prøv stand up paddle med RgF

11.00 - 13.00
Justesens Plæne

Stand up paddle er for alle der ønsker at være aktiv på vandet

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 21.00
Turbinen

L.O.C. Q&A

20.00 - 21.00
Turbinen

GAFFA og Turbinen præsenterer: L.O.C. – lyttesession og live-interview

Fredag, 20. aug.

20.00 - 22.00
Laksetorvet

HEYYA

20.00 - 22.00
Laksetorvet

Heyya er tilbage i Randers - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste - kom og oplev glæden og fællesskabet ved at synge gospel søndag i festugen

Onsdag, 18. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Et liv med musik - Henning Kragh

20.00 - 22.00
Hotel Randers

En aften med gode historier, billeder og musik - med Henning Kragh down Memory Lane

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 15.00
Havnen

Se Flodbyen og Randers Midtby oppefra

10.00 - 15.00
Havnen

Kom med op i 25 meters højde og bliv klogere på Flodbyen, mens vi kigger på området og Randers Midtby fra en lift.

Søndag, 15. aug.

09.00 - 10.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 0-6 år

09.00 - 10.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

Mandag, 16. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Kom til storytelling og Trylleri

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Den And-erledes And - Kom til storytelling og Trylleri

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Little People – Statsskolens Band

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Statsskolens band på scenen - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Mandag, 16. aug.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Fredag, 20. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Mapop galakseløb

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Deltag i det Galaktiske GPS løb – ’Rey og Kylo Ren’

Fredag, 13. aug.

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers følge Lise Skou tur rundt i Randers

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 16.30
Langvang Idrætscenter

Amerikansk Fodbold

14.00 - 16.30
Langvang Idrætscenter

Kom og hep på byens hold i Amerikansk Fodbold. Randers Rednex spiller mod Svendborg

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Torsdag, 19. aug.

22.00 - 23.59
Tante Olga

Almost AC/DC

22.00 - 23.59
Tante Olga

Bandet bringer de legendariske og velkendte rock sange frem, med både kirkeklokker, torden og skrigende guitar riffs. Alle de bedste hits. Hard Rock når det er bedst.

Onsdag, 18. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

Mandag, 16. aug.

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Back In Black

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Back in Black, Gas-Bi-Dua, Sømændene og Cascada.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Fodtennis "Kom og prøv"-event

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og prøv kræfter med fodtennis-sporten når vi afholder åben træning til Randers Festuge

Tirsdag, 17. aug.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse er en af Danmarks mest alsidige guitarister - og vendelbo. Velkommen i Hotel Randers´ gård.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

Tirsdag, 17. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik ved Madboden

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

En hyggelig eftermiddag med musik ved Rådhustorvet

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 18.00
Tante Olga

Stille Støj – Benner & Nelausen

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter sidste dag af Randers festuge med "Soft Rock"

10.00 - 13.00
Havnen

PRØVESEJLADS FOR BØRN OG UNGE

10.00 - 13.00
Havnen

Kom og prøv at sejle en Optimist-, Tera- eller Quest jolle.

10.00 - 13.00
Havnen

Udspring fra Sliden

10.00 - 13.00
Havnen

RgF udøvere laver spring fra sliden, der står på havneområdet.

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 20. aug.

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 3 (JULIET + PRISMA)

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 3

Torsdag, 19. aug.

16.30 - 18.30
Værket

Mathilde Falch / Claus Hempler / Phlake (Aktustisk)

16.30 - 18.30
Værket

Torsdag i Festugen inviteres der på gratis koncerter med hele tre topnavne på Amfiscenen!

Fredag, 13. aug.

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Balletbørn

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

HAMPENBERG FEAT. YEPHA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere HAMPENBERG FEAT. YEPHA , DJ ALIGATOR M.FL

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Onsdag, 18. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Onsdag, 18. aug.

20.00 - 23.00
Værket

Danish Music Awards Blues

20.00 - 23.00
Værket

Genrens fornemmeste priser uddeles ved Danish Music Awards Blues lige midt i Randers Festuge 2021

Lørdag, 14. aug.

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café Von Hatten - Jubilæumsoptoget m. Randersgarden

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café von Hatten fylder 40 år - Jubiæumsoptoget med Randersgarden

Fredag, 13. aug.

12.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

12.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

16.30 - 19.30
Randers City

LIVE musik i Dytmærsken

16.30 - 19.30
Randers City

The Dixiland Swingers serverer alle de hotte jazzklassikere

14.00 - 16.00
Helenestræde

Kragh og Rosenlund

14.00 - 16.00
Helenestræde

Hyggemusik med Kragh & Rosenlund - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Søndag, 15. aug.

16.00 - 17.00
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Eftermiddagsgudstjeneste

16.00 - 17.00
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

En kort gudstjeneste med salmer, fortælling og musik ved sognepræst Stine Tougaard.

Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 22.00
Underværket

Duoen Sarno & Moya giver tangokoncert i Underværket

20.00 - 22.00
Underværket

Autentisk argentinsk tango med Sarno & Moya i Underværket

Fredag, 20. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

I forbindelse med ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Lørdag, 14. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Fredag, 20. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Café-koncert - Matador i ord og toner

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Hvad får man, når man blander forkærligheden for Matador med passionen for musik og interessen for historie? Man får følgende cocktail: ”Matador i ord og toner – et koncert-foredrag.”

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

Søndag, 15. aug.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Torsdag, 19. aug.

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Åben babysalmesang i Sct. Peders

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Har du endnu ikke prøvet det, eller kan du ikke få nok?

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 12.00
Randers Sejlklub

SUP Intro kursus med Randers Sejlklub SUP skole

10.00 - 12.00
Randers Sejlklub

SUP kursus med Randers Sejlklub - max 10 deltagere - billetter/tilmelding via link

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Bæredygtige lejeboliger - kom og hør nærmere

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og hør mere om de bæredygtige lejeboliger, der opføres på Gl. Hobrovej og Møllestensvej i Randers.

Lørdag, 21. aug.

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 4 (BLUE MINDS + BONAD)

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 4

Fredag, 20. aug.

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og oplev vores lejeboliger i VR

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Oplev vores lejeboliger i 360 graders Virtual Reality. Du kan gå på opdagelse i de nye lejeboliger, der er under opførelse på Gl. Hobrovej og Møllestensvej.

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 17.00
Tronholmparken

Gratis miljøkajak i Åen

11.00 - 17.00
Tronholmparken

Ræk miljøet en hånd og fisk skrald op fra en kayak. Volvo og GreenKayak byder dig velkommen.

Torsdag, 19. aug.

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN - HAVNERUNDFART - AFGANG DRONNINGEKAJEN

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN sejler 20/25 min rundt i Randers Havn, hvor du vil få et indtryk af Nord- og Sydhavnen

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

Fredag, 20. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Tirsdag, 17. aug.

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Tirsdag, 17. aug.

19.00 - 20.15
Skovbakken

Dans i det fri - dans dig fri (med høretelefoner)

19.00 - 20.15
Skovbakken

Kom med ud i det fri og dans dig fri - med høretelefoner.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Onsdag, 18. aug.

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne har scenen

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne underholder om naturen i Randers - Få tips og Tricks til de gode ture

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Få pulsen op!

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Så er der rockkoncert med børnerockbandet A-Lene med Drengene, hvor der skal danses vilde sange med tøjdyrene. Og naturligvis efter de gældende COVID-19-regler.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

Fredag, 20. aug.

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat fredag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

Tirsdag, 17. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Fredag, 13. aug.

20.00 - 22.00
Laksetorvet

STAN URBAN

20.00 - 22.00
Laksetorvet

50’er Rock’n’roll – Længe leve Rock’n’roll! - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen -

Fredag, 20. aug.

14.00 - 16.00
Havnen

Eftermiddagssejlads

14.00 - 16.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes kaffe og kage - sodavand til børn.

Tirsdag, 17. aug.

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert i Sct. Mortens Kirke med solofløjtenist Lena Kildahl og organist Christian Præstholm

Onsdag, 18. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Laksen

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Fredag, 13. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen Of Denmark

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen of Denmark åbner Tante Olga's Telt i Randers festuge fredag den 13 kl.19.00.

16.00 - 20.00
Rådhustorvet

John Pilkington spiller i Rådhushaven

16.00 - 20.00
Rådhustorvet

John Pilkington er sanger og guitarist, som har brugt hele sit liv på musik.

Mandag, 16. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musikalsk foredrag i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Musikalsk Elvis foredrag fremført af Venndt & Nygård

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

14.30 - 16.30
Fladbro

Fortællinger i Fladbro - Randers-Bygdens kultur- og naturcentrum

14.30 - 16.30
Fladbro

Randers Amts Historiske Samfund med Lars Stegsted Rasmussen som turleder afholder en 1 - 2 km lang gåtur med fortællinger fra Randers og Fladbro

19.00 - 21.30
Laksetorvet

FI-FI DONG

19.00 - 21.30
Laksetorvet

”A Tribute to Gasolin” - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Onsdag, 18. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Få et røgfrit liv og sunde lunger

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og få gratis rådgivning af vores rygestoprådgivere og fysioterapeuter

Søndag, 15. aug.

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Søndermarkens Blæseorkester

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Det bliver en søndag for fuld musik, når vi byder velkommen til musik under åben himmel i baggården.

Fredag, 20. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Søndag, 15. aug.

12.00 - 18.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 18.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Midtbyen de sidste 23 millioner år

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Opleve Randers Midtby gennem de sidste 23 millioner år, sammen med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

Mandag, 16. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Trouble Cats

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt forsætter lørdagen med forrygende Blues/Rock

Fredag, 13. aug.

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

Søndag, 15. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Onsdag, 18. aug.

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Spaghettigudstjeneste

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Kirke for børn og familier med efterfølgende fælles picnic

Fredag, 13. aug.

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Red min søster fotoudstilling

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Kom forbi den smukke og rørende fotoudstilling Red min søster, og bliv klogere på vold i nære relationer..

Søndag, 15. aug.

15.00 - 17.00
Hotel Randers - gården fra Brødregade

Blæseorkestret Søndermarken - koncert

15.00 - 17.00
Hotel Randers - gården fra Brødregade

Kom til familieeftermiddag med Blæseorkestret Søndermarken - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

Fredag, 20. aug.

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

Lørdag, 21. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

Brætspilscafé

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

For alle interesserede over 15 år. Sjov og hygge uden elektronik. Der serveres kaffe/te og snacks.

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Danseshow med Ahm Dance Studio

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Spændende show med DM guld og sølv vindere for pigehold

Torsdag, 19. aug.

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Forfattervandring

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Tag med på vandretur i Randers og oplev Nikoline Werdelin, Thomas Korsgaard og Helle Helle på én og samme aften.

Fredag, 20. aug.

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og spil med os

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Tag familien eller vennerne med ned i teltet på 'Kirketorvet - Den Grønne Plads' og udfordr dem i alverdens spil.

Lørdag, 14. aug.

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb - kom på spændende tur rundt i Randers midtby

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

CASCADA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere CASCADA, SØMÆNDENE, GAS-BI-DUE M.FL

Lørdag, 21. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Åben hus på Sygehusmuseet

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Besøg Randers Sygehusmuseum og få et indblik i medicinens historie.

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 23.30
Østervold

veteran teltet

11.00 - 23.30
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

Lørdag, 21. aug.

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

Fredag, 20. aug.

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Gadeteater - 1+1=3, DUO ABSURDE

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Randers festuge - Medrivende gadeteater når det er bedst!

Onsdag, 18. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
Havnen

Prøvedyk for børn

10.00 - 16.00
Havnen

Oplev livet under overfladen. Kom og få et prøvedykdyk i bassinet

Fredag, 13. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Rocknalle & Michelle Birkballe

20.00 - 22.00
Hotel Randers

To af landets absolut sejeste stemmer mødes, når Michelle Birkballe gentager succesen og endnu en gang inviterer Danmarks rock ’n’ roll konge Rock Nalle med på landevejen i 2021

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Arena

Fredag, 13. aug.

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

Fredag, 20. aug.

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Søndag, 15. aug.

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Pers NATUR Jam

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Kom og spil med - Per, Randers Naturcenter, står for den helt store spil sammen

Tirsdag, 17. aug.

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

Søndag, 15. aug.

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

Tirsdag, 17. aug.

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Rundvisning på Randers Kloster

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Klosterforstander Jesper Bjerre Jakobsen viser rundt på Randers Kloster, hvor han bl.a. vil fortælle om Randers Kloster, Klosterkirken og Klosterkirkegården.

Fredag, 13. aug.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Musik i gården med Svend Erik Larsen

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Der er lagt op til kendte toner, når Svend Erik Larsen igen i år optræder til Randers Festuge.

Lørdag, 14. aug.

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

Søndag, 15. aug.

17.00 - 19.00
Tante Olga

Shades Of Blue

17.00 - 19.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter med måske Danmarks bedste blues band.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 14.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 14.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Søndag, 15. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

11.00 - 12.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 4-8 år

11.00 - 12.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

Lørdag, 14. aug.

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

Onsdag, 18. aug.

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Seniordans Randers inviterer til Åbent Hus

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Kom og hyg dig sammen med andre danseglade og prøv at danse til gamle evergreens !

Fredag, 13. aug.

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Balletbørn

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

Mandag, 16. aug.

16.00 - 18.00
Randers Streetfood

Ansigtsmaling på Mokajen Randers Streetfood

16.00 - 18.00
Randers Streetfood

Tag børnene med til en bid mad og få en fin ansigtsmaling

Fredag, 20. aug.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Musik og fortælling

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

En halv time med musik og fortælling med naturen i centrum

Fredag, 20. aug.

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band med Birthe Kjær

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band får selskab af selveste Birthe Kjær!

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Madsen og Lui

14.00 - 16.00
Helenestræde

Et kig i det gamle sangkatalog - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Mandag, 16. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Lørdag, 14. aug.

16.00 - 18.00
Tante Olga

Grassolin

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga'sTelt starter lørdagen i 1. weekend af Randers Festuge ud Grassolin.

Torsdag, 19. aug.

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

Fredag, 20. aug.

14.00 - 17.00
Justesens Plæne

JANE OG SHANE

14.00 - 17.00
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne dag Jane og Shane, Sømændene, Back in Black, Cascada og Gas-Bi-Dua

Torsdag, 19. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers Nina Tind 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Onsdag, 18. aug.

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

Lørdag, 21. aug.

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

Mandag, 16. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat lørdag

11.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 16.00
Tante Olga

HP Lange Big Gumbo

14.00 - 16.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter søndagen i 1. weekend af Randers festuge, med at kæle for dine øregange.

Torsdag, 19. aug.

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

'Amarcord' italiensk populærmusik for vokal, spansk guitar og percussion

Onsdag, 18. aug.

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i bevægelse

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i Bevægelse er en kristen meditationsform, hvor du inviteres til at bede med hele dig.

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

Lørdag, 14. aug.

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers følger Bank Rau 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Onsdag, 18. aug.

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Sommer og sang

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Populære hits fra den rytmiske sangbog under den åbne himmel. Med Randers Kammerorkester, Ivan Pedersen, Karoline Budtz og David Riddell.

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Fyraftenssang

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Festuge afholdes der Fyraftenssang - denne gang i den Lavvu (samisk telt), der er opstillet ved Sct. Mortens Kirke.

Fredag, 20. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Torsdag, 19. aug.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Finn Odderskov Kvartet (Jazz)

14.00 - 16.00
Helenestræde

Jazz i Helenestræde - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Taizé andagt

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Sct. Mortens Kirke inviterer til en aften med fokus på den indre fred.

Lørdag, 21. aug.

08.00 - 20.00
Tronholmparken

RAV Beach mesterskabet

08.00 - 20.00
Tronholmparken

Internt beachvolleyturnering for alle RAVs medlemmer

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Onsdag, 18. aug.

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

Mandag, 16. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Onsdag, 18. aug.

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" - Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" er fortællinger, kor- og fællessang i Klosterhaven med Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble. Gratis. Ingen tilmelding.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Fredag, 20. aug.

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

Onsdag, 18. aug.

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kor for alle børn

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Åbent kor for alle interesserede børn i alderen 9-15 år

Lørdag, 21. aug.

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten - Day #2

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - lørdag

Onsdag, 18. aug.

19.30 - 21.30
Randers Teater

Sven fra Randers

19.30 - 21.30
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

Søndag, 15. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Fortællinger i Helligåndshuset - Om Middelalderbyen Randers

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Rundvisning i Helligåndshuset ved Historisk Samfund om Helligåndshuset, det gamle Randers, Blicher m.m.

Lørdag, 21. aug.

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

21.00 - 23.00
Havnen

Randers Festuge slutter med Lysregatte ved Havnekajen.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers Maria Lepistô 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

DJ ALIGATOR

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Dj Aligator, Hampenberg feat Yepha, m.fl

Søndag, 15. aug.

13.00 - 14.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 6-12 år

13.00 - 14.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

Fredag, 20. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Gasoline

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Gasoline fortsætter med at hylde Gasolin’ med et repertoire bestående af Gasolin’ hits og sange fra Kim Larsens første soloalbum “Værsgo.

Onsdag, 18. aug.

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Verdenskulturhjørnet på Randers Bibliotek

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Med Sabina Smailagic som rejsefører får vi en tur rundt i verdensmusikken. Til arrangementet vil der være foredrag, musik og samtale om musik med musikeren Orhan Özgür Turan.

Fredag, 20. aug.

14.00 - 14.30
Østervold

Samtale om udstillingen 'En rigtig mand'

14.00 - 14.30
Østervold

»Jeg kunne selvfølgelig ikke lide hendes voldelige side, men når hun var ædru, så var hun virkelig en sød pige«

Torsdag, 19. aug.

19.30 - 21.30
Randers Teater

Sven fra Randers

19.30 - 21.30
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

Fredag, 20. aug.

10.00 - 13.00
Museum Østjylland

Åbent hus i Bevaringen

10.00 - 13.00
Museum Østjylland

Kom tæt på oldsager og historiske genstande, der er under behandling hos konservatorerne

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

Søndag, 15. aug.

11.00 - 16.00
Helsted

Kunstudstilling i Helsted, Egegårdsvej 54

11.00 - 16.00
Helsted

KERAMIK - MALERI - KERAMIK. Udstilling i haven af keramik og maleri. Pottemager Lars Henrik Kähler med sit ægte Kählerkeramik, og maler Mikkelin med keramik og maleri.

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Samtalesalon

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Har du lyst til den meningsfulde samtale? Er du interesseret i livets eksistentielle spørgsmål og kan du lytte til andres meninger og livserfaringer?

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Fredag, 13. aug.

22.00 - 00.01
Tante Olga

Best of Bowie

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter åbnings aftenen for Randers Festuge med Best of Bowie.

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 01.00
Tante Olga

Soft & Hard Rock, on a Saturday Night's at Olga's

16.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter Randers Festuge med "stille støj" og slutter med et brag.

Tirsdag, 17. aug.

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Naturpark Randers Fjord Fortæller

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Projektleder Terese Sandvei fortæller om natur og friluftsliv i Naturpark Randers Fjord

Fredag, 20. aug.

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Skyd på mål og vind et gavekort

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Hvor god er du til at score? Hvis du kan få en bold i nettet, så kvitterer vi med et gavekort til Water & Wellness.

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Fredag, 13. aug.

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Galaksebanko

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Fredag, 20. aug.

19.30 - 21.30
Randers Teater

Sven fra Randers

19.30 - 21.30
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 13. aug.

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

Torsdag, 19. aug.

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Cykeltur med Cyklistforbundet

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Tag med Cyklistforbundet på en hyggelig cykeltur på en forhåbentlig lun augustaften

Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken & Undermåleren - Bent & Anders Bro

20.00 - 22.00
Hotel Randers

De kommer lige fra Vestjylland af - forsangerne i Tørfisk og The Grandfætters

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Fredag, 13. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

Lørdag, 21. aug.

22.00 - 00.00
Tante Olga

Kings Of Rock

22.00 - 00.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker Randers Festuge med et brag.

Tirsdag, 17. aug.

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

Torsdag, 19. aug.

18.30 - 22.00
Hotel Randers

Bourbon Street Jazz Band

18.30 - 22.00
Hotel Randers

ourbon Street Jazzband været en del af den danske, traditionelle jazzscene, men skiller sig ud ved at blande den klassiske New Orleans-stil med stramme arrangementer og stilmæssige afstikkere til både

Tirsdag, 17. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Fredag, 13. aug.

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 1 (Embryo + House of Secrets)

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 1

Lørdag, 21. aug.

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

Søndag, 15. aug.

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Mandag, 16. aug.

06.00 - 18.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers

06.00 - 18.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers Mette Rishøj 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Lørdag, 21. aug.

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

21.00 - 23.00
Havnen

B/B Jens Ove sejler i spidsen for det store lysregatta 2021.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 16.00
Havnen

Eftermiddagssejlads

14.00 - 16.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes kaffe og kage - sodavand til børn.

Søndag, 15. aug.

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Jubilæumsgudstjeneste – festlig fejring!

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Vi fejrer Skt. Andreas Kirkes 50-års jubilæum med fornemt besøg af biskoppen, nyskrevet musik samt lækker frokost efter gudstjenesten.

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 14.00
Ved Helligåndshuset

Red min søster fotoudstilling

13.00 - 14.00
Ved Helligåndshuset

Hør Louise Makkonen Thagaard hvor hun fortæller om det drabsforsøg hun blev udsat for fra sin kæreste

Mandag, 16. aug.

17.00 - 21.00
Pakhuset

Laksekast og ølsmagning

17.00 - 21.00
Pakhuset

Oplev en kanon hyggelig aften sammen med ambassadørerne ved Randers Bryghus med ølsmagning, mad og drikke. Deltag i konkurrencen om at blive den bedste laksekaster i Randers

Fredag, 20. aug.

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

Fredag, 13. aug.

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Fredag, 13. aug.

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers følge Lise Skou tur rundt i Randers

10.00 - 20.00
Randers City

Festuge åbning i Randers City til kl. 20

10.00 - 20.00
Randers City

Randers City holder længere åbent, når festugen åbner fredag den 13. august

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Galaksebanko

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

12.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

12.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

20-års Jubilæums- og Ombygningsfest

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

Skjold Burne Randers fejrer 20-års jubilæum og markerer samtidig færdiggørelsen af en større ombygning/udvidelse.

13.30 - 14.30
Havnegade ved Stibroen

Indvielse: Affaldskunst med skraldemusik

13.30 - 14.30
Havnegade ved Stibroen

Kom til indvielse af en stor skraldeinstallation til tonerne af fyrig skraldemusik spillet på spande og koste. .

13.30 - 14.00
Randers Bibliotek

Borgmester Torben Hansen åbner galaksedagene

13.30 - 14.00
Randers Bibliotek

Kom på biblioteket og vær med til at åbne de tre galaksedage i Randers med borgmesteren og en forfriskning.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Kragh og Rosenlund

14.00 - 16.00
Helenestræde

Hyggemusik med Kragh & Rosenlund - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Musik i baggården med Svend Erik Larsen

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Musik under åben himmel i baggården. Der kan købes fadøl og grillpølser.

14.00 - 23.59
Østervold

veteran teltet

14.00 - 23.59
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Galaksebanko

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Red min søster fotoudstilling

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Kom forbi den smukke og rørende fotoudstilling Red min søster, og bliv klogere på vold i nære relationer..

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Musik i gården med Svend Erik Larsen

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Der er lagt op til kendte toner, når Svend Erik Larsen igen i år optræder til Randers Festuge.

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Balletbørn

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

16.00 - 20.00
Rådhustorvet

John Pilkington spiller i Rådhushaven

16.00 - 20.00
Rådhustorvet

John Pilkington er sanger og guitarist, som har brugt hele sit liv på musik.

16.00 - 18.00
Randers City

Ansigtsmaling

16.00 - 18.00
Randers City

Genåbning af Familiehuset med hygge for børn, Brødregade 36

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

16.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

16.30 - 18.45
Randers City

Musikalsk stemning i Gråbrødrestræde

16.30 - 18.45
Randers City

Oplev en hyggelig aften i selskab med 'The Downshifters'

16.30 - 19.30
Randers City

LIVE musik i Dytmærsken

16.30 - 19.30
Randers City

The Dixiland Swingers serverer alle de hotte jazzklassikere

16.30 - 20.00
Randers City

Zone-redningskorps Randers

16.30 - 20.00
Randers City

Oplev den gamle, flotte kranbil til Festugens Åbning, i Torvegade

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Balletbørn

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Duo d’amore

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 1 (Embryo + House of Secrets)

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 1

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen Of Denmark

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen of Denmark åbner Tante Olga's Telt i Randers festuge fredag den 13 kl.19.00.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Best Of Britain - en aften med Freddy, Queen og Bowie

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter Randers Festuge kl. 19.00 med Oueen Of Denmark og Best Of Bowie.

20.00 - 22.00
Laksetorvet

STAN URBAN

20.00 - 22.00
Laksetorvet

50’er Rock’n’roll – Længe leve Rock’n’roll! - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen -

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Rocknalle & Michelle Birkballe

20.00 - 22.00
Hotel Randers

To af landets absolut sejeste stemmer mødes, når Michelle Birkballe gentager succesen og endnu en gang inviterer Danmarks rock ’n’ roll konge Rock Nalle med på landevejen i 2021

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt Band

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt og hans mere end almindeligt sammenspillede band har meldt deres ankomst til Randers Festuge på Værkets Amfiscene. Glæd dig til masser af fællessang og god stemning!

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

22.00 - 00.01
Tante Olga

Best of Bowie

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter åbnings aftenen for Randers Festuge med Best of Bowie.

Lørdag, 14. aug.

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers følger Bank Rau 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

10.00 - 11.00
Håndværksmuseet

Seje Star Wars-workshops på Håndværksmuseet

10.00 - 11.00
Håndværksmuseet

Kom og lav små Star Wars-inspirerede ting på Håndværksmuseet

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Mapop galakseløb

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Deltag i det Galaktiske GPS løb – ’Rey og Kylo Ren’

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 15.03
Østervold

Mød Red Barnet Randers i teltet på Østervold

10.00 - 15.03
Østervold

Kom og hav det sjovt sammen med de frivillige fra Red Barnet Randers i teltet på Østervold - lige ved springvandet.

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Ud på tur - Det gode grej - FRILUFTSLAND

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Eksperthjørnet - Friluftsland giver tips og tricks

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 23.30
Østervold

veteran teltet

11.00 - 23.30
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Danseshow med Ahm Dance Studio

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Spændende show med DM guld og sølv vindere for pigehold

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

Oplev duoen, bestående af Rusbjerg og Venndt, når de fremfører fransk musette, blandet med folkemusik og gamle viser og gårdsange. 

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb - kom på spændende tur rundt i Randers midtby

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

13.00 - 14.00
Ved Helligåndshuset

Red min søster fotoudstilling

13.00 - 14.00
Ved Helligåndshuset

Hør Louise Makkonen Thagaard hvor hun fortæller om det drabsforsøg hun blev udsat for fra sin kæreste

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café Von Hatten - Jubilæumsoptoget m. Randersgarden

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café von Hatten fylder 40 år - Jubiæumsoptoget med Randersgarden

14.00 - 16.00
Randers Teater

Sven fra Randers

14.00 - 16.00
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

14.00 - 16.30
Langvang Idrætscenter

Amerikansk Fodbold

14.00 - 16.30
Langvang Idrætscenter

Kom og hep på byens hold i Amerikansk Fodbold. Randers Rednex spiller mod Svendborg

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Kom til storytelling og Trylleri

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Den And-erledes And - Kom til storytelling og Trylleri

14.00 - 01.00
Tante Olga

Fed Soul & Forførende Tarantino

14.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's telt fortsætter Randers festuge med, Grassolin, soul og The Tarantino Twist Show.

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for børn

16.00 - 18.00
Tante Olga

Grassolin

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga'sTelt starter lørdagen i 1. weekend af Randers Festuge ud Grassolin.

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for voksne

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 2 (Power Mode + T6 + RTL+)

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 2

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

18.30 - 19.00
Randers Bibliotek

Foredrag om sci-fi-film gone bad

18.30 - 19.00
Randers Bibliotek

Når fremtidsforskerne (læs: filmfolkene) rammere forbi skiven

19.00 - 21.00
Tante Olga

Soul Academy & The Music Lovers Feat. Sahra Da Silva, Nis Pedersen & Troels Skovgaard

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter en forrygende lørdag med Soul fra hjertet

19.00 - 20.30
Randers Bibliotek

Inferno

19.00 - 20.30
Randers Bibliotek

Hør de ægte randrusianske nørder fra Inferno i paneldebat

20.00 - 21.15
Værket

AFLYST - Johnny Madsen Band

20.00 - 21.15
Værket

AFLYST - Glædelige genhør med Madsens bedste, beske ballader, blues og bersærker boogies på Værkets Amfiscene!

22.00 - 00.01
Tante Olga

The Tarantino Twist Show

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker dag nr. 2. i Randers Festuge med forførende Tarantino

Søndag, 15. aug.

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers Maria Lepistô 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet - motionscykelløb for alle aldre og niveauer

09.00 - 10.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 0-6 år

09.00 - 10.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet i Randers Arena

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Arena

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 12.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 4-8 år

11.00 - 12.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Helsted

Kunstudstilling i Helsted, Egegårdsvej 54

11.00 - 16.00
Helsted

KERAMIK - MALERI - KERAMIK. Udstilling i haven af keramik og maleri. Pottemager Lars Henrik Kähler med sit ægte Kählerkeramik, og maler Mikkelin med keramik og maleri.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Jubilæumsgudstjeneste – festlig fejring!

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Vi fejrer Skt. Andreas Kirkes 50-års jubilæum med fornemt besøg af biskoppen, nyskrevet musik samt lækker frokost efter gudstjenesten.

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Pers NATUR Jam

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Kom og spil med - Per, Randers Naturcenter, står for den helt store spil sammen

12.00 - 18.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 18.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

13.00 - 14.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 6-12 år

13.00 - 14.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Søndermarkens Blæseorkester

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Det bliver en søndag for fuld musik, når vi byder velkommen til musik under åben himmel i baggården.

14.00 - 16.00
Tante Olga

HP Lange Big Gumbo

14.00 - 16.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter søndagen i 1. weekend af Randers festuge, med at kæle for dine øregange.

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste - kom og oplev glæden og fællesskabet ved at synge gospel søndag i festugen

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstnerdial med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få tre kunstnere samlet til en dialog Festugen 2021. Festugens deltagere kan glæde sig til et spændende møde med kunsterne.

14.00 - 23.00
Tante Olga

Sunday Blues, from Mississippi to Chicago

14.00 - 23.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter den 1. weekend i Randers festuge med forførende blues.

15.00 - 17.00
Hotel Randers - gården fra Brødregade

Blæseorkestret Søndermarken - koncert

15.00 - 17.00
Hotel Randers - gården fra Brødregade

Kom til familieeftermiddag med Blæseorkestret Søndermarken - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

15.00 - 16.30
Skovbakken

Så Syng da Randers

15.00 - 16.30
Skovbakken

Korby Randers inviterer til fællessang i Randers Festuge på Skovbakkens amfiscene under bøgetræerne.

16.00 - 17.00
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Eftermiddagsgudstjeneste

16.00 - 17.00
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

En kort gudstjeneste med salmer, fortælling og musik ved sognepræst Stine Tougaard.

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

Sommerkoncert

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

En dejlig sommerkoncert med smukke sange. Både dem du kender og dem du endnu ikke har hørt

17.00 - 19.00
Tante Olga

Shades Of Blue

17.00 - 19.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter med måske Danmarks bedste blues band.

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

20.00 - 22.00
Tante Olga

Kai Strauss & The Electric Blues Allstars.

20.00 - 22.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter første weekend af med lækker Blues

Mandag, 16. aug.

06.00 - 18.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers

06.00 - 18.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers Mette Rishøj 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Henning Amstrup Børneunderholdning

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kreativ Klub

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Velkommen i et kreativt værksted, hvor næsten kun fantasien sætter grænser.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Wild Rover (Folk/irsk)

14.00 - 16.00
Helenestræde

Hyggelig folk/irsk musik - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 16.00
Østervold

Officiel åbning på Østervold

14.00 - 16.00
Østervold

Vær med, når det nye grønne og blå Østervold officielt indvies. Vandmiljø Randers og Randers Kommune inviterer til åbningsfest for alle - naturligvis under de gældende corona-retningslinjer.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byens parker og grønne områder

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tag på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter, i Randers midtbys byparker

14.30 - 16.30
Fladbro

Fortællinger i Fladbro - Randers-Bygdens kultur- og naturcentrum

14.30 - 16.30
Fladbro

Randers Amts Historiske Samfund med Lars Stegsted Rasmussen som turleder afholder en 1 - 2 km lang gåtur med fortællinger fra Randers og Fladbro

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musikalsk foredrag i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Musikalsk Elvis foredrag fremført af Venndt & Nygård

16.00 - 18.00
Randers Streetfood

Ansigtsmaling på Mokajen Randers Streetfood

16.00 - 18.00
Randers Streetfood

Tag børnene med til en bid mad og få en fin ansigtsmaling

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Orgelfremvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Fest er der fremvisning af orglet i Sct. Mortens Kirke. Organist Christian Præstholm tager dig med op på orgelpulpituret, hvor han vil fortælle om kirkens orgel

17.00 - 21.00
Pakhuset

Laksekast og ølsmagning

17.00 - 21.00
Pakhuset

Oplev en kanon hyggelig aften sammen med ambassadørerne ved Randers Bryghus med ølsmagning, mad og drikke. Deltag i konkurrencen om at blive den bedste laksekaster i Randers

19.00 - 21.30
Laksetorvet

FI-FI DONG

19.00 - 21.30
Laksetorvet

”A Tribute to Gasolin” - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord i Arena Randers m. Ivan Pedersen og Karoline Budtz

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

HENNING AMSTRUP BØRNEUNDERHOLDNING

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Åben hus på Sygehusmuseet

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Besøg Randers Sygehusmuseum og få et indblik i medicinens historie.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers - Mikkel Elming 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Få pulsen op!

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Så er der rockkoncert med børnerockbandet A-Lene med Drengene, hvor der skal danses vilde sange med tøjdyrene. Og naturligvis efter de gældende COVID-19-regler.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Fortællinger i Helligåndshuset - Om Middelalderbyen Randers

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Rundvisning i Helligåndshuset ved Historisk Samfund om Helligåndshuset, det gamle Randers, Blicher m.m.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Jens Varmløse i samarbejde med Folkemusik i Randers

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Vi byder velkommen til Jens Varmløse under åben himmel.

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Rundvisning på Randers Kloster

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Klosterforstander Jesper Bjerre Jakobsen viser rundt på Randers Kloster, hvor han bl.a. vil fortælle om Randers Kloster, Klosterkirken og Klosterkirkegården.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse er en af Danmarks mest alsidige guitarister - og vendelbo. Velkommen i Hotel Randers´ gård.

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Naturpark Randers Fjord Fortæller

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Projektleder Terese Sandvei fortæller om natur og friluftsliv i Naturpark Randers Fjord

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik ved Madboden

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

En hyggelig eftermiddag med musik ved Rådhustorvet

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik ved Madboden

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

En hyggelig eftermiddag med musik ved Rådhustorvet

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt 2021 bliver i år med 11 helt nye sangstoppesteder i østbyen med lokale fortællere og fællessange

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

Temaaften: Hjertets Pilgrimsspor

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

En aften i selskab med Anders Laugesen. Tænk, tænk med eller tænk nyt.

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Motionsbingo i festugen

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Kom og gå en hyggelig tur sammen med andre børn og voksne. Mk. Nørrevang opsætter en masse tal på en 3-4 km rute i Nordbyen. Tallene krydses på din plade købt ved start/mål

19.00 - 20.15
Skovbakken

Dans i det fri - dans dig fri (med høretelefoner)

19.00 - 20.15
Skovbakken

Kom med ud i det fri og dans dig fri - med høretelefoner.

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert i Sct. Mortens Kirke med solofløjtenist Lena Kildahl og organist Christian Præstholm

20.00 - 22.00
Underværket

Duoen Sarno & Moya giver tangokoncert i Underværket

20.00 - 22.00
Underværket

Autentisk argentinsk tango med Sarno & Moya i Underværket

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken og Undermåleren i samarbejde med Folkemusik i Randers

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken og Undermåleren spiller op til en aften for fuld musik.

20.00 - 21.00
Turbinen

L.O.C. Q&A

20.00 - 21.00
Turbinen

GAFFA og Turbinen præsenterer: L.O.C. – lyttesession og live-interview

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken & Undermåleren - Bent & Anders Bro

20.00 - 22.00
Hotel Randers

De kommer lige fra Vestjylland af - forsangerne i Tørfisk og The Grandfætters

Onsdag, 18. aug.

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers - Pia G. Ottesen 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

10.00 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Musik og fortælling

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

En halv time med musik og fortælling med naturen i centrum

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Åben babysalmesang i Sct. Peders

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Har du endnu ikke prøvet det, eller kan du ikke få nok?

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Laksen

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Seniordans Randers inviterer til Åbent Hus

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Kom og hyg dig sammen med andre danseglade og prøv at danse til gamle evergreens !

14.00 - 16.00
Helenestræde

Madsen og Lui

14.00 - 16.00
Helenestræde

Et kig i det gamle sangkatalog - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Midtbyen de sidste 23 millioner år

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Opleve Randers Midtby gennem de sidste 23 millioner år, sammen med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne har scenen

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne underholder om naturen i Randers - Få tips og Tricks til de gode ture

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kor for alle børn

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Åbent kor for alle interesserede børn i alderen 9-15 år

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Fyraftenssang

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Festuge afholdes der Fyraftenssang - denne gang i den Lavvu (samisk telt), der er opstillet ved Sct. Mortens Kirke.

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Sommer og sang

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Populære hits fra den rytmiske sangbog under den åbne himmel. Med Randers Kammerorkester, Ivan Pedersen, Karoline Budtz og David Riddell.

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Spaghettigudstjeneste

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Kirke for børn og familier med efterfølgende fælles picnic

18.30 - 21.30
Østervold

Randers City Stafet

18.30 - 21.30
Østervold

Stafet løb for børn og voksne rundt i Randers centrum

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i bevægelse

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i Bevægelse er en kristen meditationsform, hvor du inviteres til at bede med hele dig.

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" - Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" er fortællinger, kor- og fællessang i Klosterhaven med Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble. Gratis. Ingen tilmelding.

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Verdenskulturhjørnet på Randers Bibliotek

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Med Sabina Smailagic som rejsefører får vi en tur rundt i verdensmusikken. Til arrangementet vil der være foredrag, musik og samtale om musik med musikeren Orhan Özgür Turan.

19.30 - 21.30
Randers Teater

Sven fra Randers

19.30 - 21.30
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

20.00 - 22.00
Hotel Randers by Hornsleth

Henning Kragh gæster loungen

20.00 - 22.00
Hotel Randers by Hornsleth

I samarbejde md Folkemusik i Randers byder vi indenfor til musik i loungen.

20.00 - 23.00
Værket

Danish Music Awards Blues

20.00 - 23.00
Værket

Genrens fornemmeste priser uddeles ved Danish Music Awards Blues lige midt i Randers Festuge 2021

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Et liv med musik - Henning Kragh

20.00 - 22.00
Hotel Randers

En aften med gode historier, billeder og musik - med Henning Kragh down Memory Lane

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers Nina Tind 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Verdenspremiere: Sangen om Randers

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Så går tæppet for "Sangen om Randers" - musikvideoen har verdenspremiere!

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Få et røgfrit liv og sunde lunger

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og få gratis rådgivning af vores rygestoprådgivere og fysioterapeuter

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 13.00
Havnen

Frokostsejlads

11.00 - 13.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes en let frokost buffet.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Café Kaffekoppen

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

En åben café for alle der er fyldt 18 år, hvor du kan finde fællesskab, få en hyggesnak, møde andre og få en bid brød og en tår kaffe. Vi har tid til dig.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

11.45 - 11.45
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

11.45 - 11.45
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat torsdag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Finn Odderskov Kvartet (Jazz)

14.00 - 16.00
Helenestræde

Jazz i Helenestræde - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 16.00
Erik Menveds plads

LIVE musik i Houmeden

14.00 - 16.00
Erik Menveds plads

Flensborg & Venndt Duo serverer folkelig jazz på gaden

14.00 - 16.00
Havnen

Eftermiddagssejlads

14.00 - 16.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes kaffe og kage - sodavand til børn.

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - OMBRE D’ELLES

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - To på en line! Fransk nycirkus fortolker mødets kraft

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

'Amarcord' italiensk populærmusik for vokal, spansk guitar og percussion

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havnen

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.30 - 18.30
Værket

Mathilde Falch / Claus Hempler / Phlake (Aktustisk)

16.30 - 18.30
Værket

Torsdag i Festugen inviteres der på gratis koncerter med hele tre topnavne på Amfiscenen!

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

17.00 - 18.00
KlatreAutomaten

8-11år: Prøv Torsdags Træning

17.00 - 18.00
KlatreAutomaten

KlatreAutomaten har Torsdags Træning for børn 8-11 år hver torsdag kl. 17-18. Denne dag har vi opstart efter sommerferien og vi inviterer dig til at være med.

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Cykeltur med Cyklistforbundet

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Tag med Cyklistforbundet på en hyggelig cykeltur på en forhåbentlig lun augustaften

18.30 - 22.30
Hotel Randers

Bourbon Street Jazzband

18.30 - 22.30
Hotel Randers

Jazz og stegt flæsk med persillesovs - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

18.30 - 19.30
KlatreAutomaten

12-16 år: Prøv Torsdags Træning

18.30 - 19.30
KlatreAutomaten

KlatreAutomaten har Torsdags Træning for unge i alderen 12-16 år hver torsdag kl. 18:30-19:30. Denne dag har vi opstart efter sommerferien og vi inviterer dig til at være med.

18.30 - 22.00
Hotel Randers

Bourbon Street Jazz Band

18.30 - 22.00
Hotel Randers

ourbon Street Jazzband været en del af den danske, traditionelle jazzscene, men skiller sig ud ved at blande den klassiske New Orleans-stil med stramme arrangementer og stilmæssige afstikkere til både

19.00 - 01.00
Tante Olga

Hard Rock, Now and Then

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt åbner 2. weekend af Randers Festuge med nyt og klassisk Rock på den fede måde.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Silvera

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt Åbner 2. weekend af Randers Festuge med dansk rock

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Café-koncert - Matador i ord og toner

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Hvad får man, når man blander forkærligheden for Matador med passionen for musik og interessen for historie? Man får følgende cocktail: ”Matador i ord og toner – et koncert-foredrag.”

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

Brætspilscafé

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

For alle interesserede over 15 år. Sjov og hygge uden elektronik. Der serveres kaffe/te og snacks.

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Samtalesalon

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Har du lyst til den meningsfulde samtale? Er du interesseret i livets eksistentielle spørgsmål og kan du lytte til andres meninger og livserfaringer?

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Forfattervandring

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Tag med på vandretur i Randers og oplev Nikoline Werdelin, Thomas Korsgaard og Helle Helle på én og samme aften.

19.30 - 21.30
Randers Teater

Sven fra Randers

19.30 - 21.30
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

20.00 - 22.00
Turbinen

Late St. Patrick´s med Mugshots

20.00 - 22.00
Turbinen

Igen i år blev St. Patrick´s udsat, men vi går i grønt med Mugshots

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Taizé andagt

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Sct. Mortens Kirke inviterer til en aften med fokus på den indre fred.

22.00 - 23.59
Tante Olga

Almost AC/DC

22.00 - 23.59
Tante Olga

Bandet bringer de legendariske og velkendte rock sange frem, med både kirkeklokker, torden og skrigende guitar riffs. Alle de bedste hits. Hard Rock når det er bedst.

Fredag, 20. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 13.00
Museum Østjylland

Åbent hus i Bevaringen

10.00 - 13.00
Museum Østjylland

Kom tæt på oldsager og historiske genstande, der er under behandling hos konservatorerne

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Musik og fortælling

10.00 - 10.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

En halv time med musik og fortælling med naturen i centrum

10.00 - 13.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 13.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

I forbindelse med ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 13.00
Havnen

Frokostsejlads

11.00 - 13.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes en let frokost buffet.

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Byg det højeste tårn i klodser

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Vi har en masse træklodser - hvor højt et tårn kan du bygge?

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Bæredygtige lejeboliger - kom og hør nærmere

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og hør mere om de bæredygtige lejeboliger, der opføres på Gl. Hobrovej og Møllestensvej i Randers.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

11.46 - 11.46
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

11.46 - 11.46
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat fredag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og spil med os

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Tag familien eller vennerne med ned i teltet på 'Kirketorvet - Den Grønne Plads' og udfordr dem i alverdens spil.

14.00 - 14.30
Østervold

Samtale om udstillingen 'En rigtig mand'

14.00 - 14.30
Østervold

»Jeg kunne selvfølgelig ikke lide hendes voldelige side, men når hun var ædru, så var hun virkelig en sød pige«

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand

14.00 - 16.00
Helenestræde

Peter Vildmand - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 17.00
Justesens Plæne

JANE OG SHANE

14.00 - 17.00
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne dag Jane og Shane, Sømændene, Back in Black, Cascada og Gas-Bi-Dua

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Heine Hot All Stars

14.00 - 17.00
Hotel Randers

Velkommen udenfor i baggården til musik og god stemning.

14.00 - 16.00
Havnen

Eftermiddagssejlads

14.00 - 16.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes kaffe og kage - sodavand til børn.

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Skyd på mål og vind et gavekort

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Hvor god er du til at score? Hvis du kan få en bold i nettet, så kvitterer vi med et gavekort til Water & Wellness.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

SØMÆNDENE

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændene , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

CASCADA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere CASCADA, SØMÆNDENE, GAS-BI-DUE M.FL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

GAS-BI-DUA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændene , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Back In Black

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Back in Black, Gas-Bi-Dua, Sømændene og Cascada.

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

15.00 - 18.00
Erik Menveds plads

LIVE musik i Houmeden

15.00 - 18.00
Erik Menveds plads

Der er glad swing-jazz på programmet, når Sven Fogeds Trio spiller

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og oplev vores lejeboliger i VR

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Oplev vores lejeboliger i 360 graders Virtual Reality. Du kan gå på opdagelse i de nye lejeboliger, der er under opførelse på Gl. Hobrovej og Møllestensvej.

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Motown, soul og R'n'B rytmer akustisk serveret i et live setup med Renay og Lui

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Gadeteater - 1+1=3, DUO ABSURDE

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Randers festuge - Medrivende gadeteater når det er bedst!

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Rundvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Tidligere sognepræst ved Sct. Mortens Kirke, Bent Martinsen, viser rundt i Kirken

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Kirke- og Tårnvandring

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Igen i år får du mulighed for at høre nogle spændende detaljer om Sct. Peders Kirke og klatre hele vejen til tops ad tårntrappen.

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band med Birthe Kjær

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band får selskab af selveste Birthe Kjær!

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 3 (JULIET + PRISMA)

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 3

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

19.00 - 21.00
Tante Olga

Grumpynators

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Punk, Hard Rock, Metal, Motorbilly i overhalingsbanen

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

19.30 - 21.30
Randers Teater

Sven fra Randers

19.30 - 21.30
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - fredag

20.00 - 22.00
Laksetorvet

HEYYA

20.00 - 22.00
Laksetorvet

Heyya er tilbage i Randers - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Gasoline

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Gasoline fortsætter med at hylde Gasolin’ med et repertoire bestående af Gasolin’ hits og sange fra Kim Larsens første soloalbum “Værsgo.

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

22.00 - 00.01
Tante Olga

Skullclub

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter fredagen af med dansk Punk/Rock

Lørdag, 21. aug.

08.00 - 20.00
Tronholmparken

RAV Beach mesterskabet

08.00 - 20.00
Tronholmparken

Internt beachvolleyturnering for alle RAVs medlemmer

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

09.30 - 10.00
Havnen

Officiel åbning af Havnedagen

09.30 - 10.00
Havnen

Officiel åbning af Havnedagen med Randers Skipperlaug

10.00 - 13.00
Havnen

Udspring fra Sliden

10.00 - 13.00
Havnen

RgF udøvere laver spring fra sliden, der står på havneområdet.

10.00 - 16.00
Havnen

Prøvedyk for børn

10.00 - 16.00
Havnen

Oplev livet under overfladen. Kom og få et prøvedykdyk i bassinet

10.00 - 13.00
Havnen

PRØVESEJLADS FOR BØRN OG UNGE

10.00 - 13.00
Havnen

Kom og prøv at sejle en Optimist-, Tera- eller Quest jolle.

10.00 - 12.00
Randers Sejlklub

SUP Intro kursus med Randers Sejlklub SUP skole

10.00 - 12.00
Randers Sejlklub

SUP kursus med Randers Sejlklub - max 10 deltagere - billetter/tilmelding via link

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

10.00 - 14.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 14.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 15.00
Havnen

Se Flodbyen og Randers Midtby oppefra

10.00 - 15.00
Havnen

Kom med op i 25 meters højde og bliv klogere på Flodbyen, mens vi kigger på området og Randers Midtby fra en lift.

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Fodtennis "Kom og prøv"-event

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og prøv kræfter med fodtennis-sporten når vi afholder åben træning til Randers Festuge

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

11.00 - 13.00
Havnen

Frokostsejlads

11.00 - 13.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes en let frokost buffet.

11.00 - 17.00
Tronholmparken

Gratis miljøkajak i Åen

11.00 - 17.00
Tronholmparken

Ræk miljøet en hånd og fisk skrald op fra en kayak. Volvo og GreenKayak byder dig velkommen.

11.00 - 13.00
Justesens Plæne

Prøv stand up paddle med RgF

11.00 - 13.00
Justesens Plæne

Stand up paddle er for alle der ønsker at være aktiv på vandet

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Friluftsliv på vandet - Hør om mulighederne i Randers

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Green Adventure giver tips og ideer til sejlads på Gudenåen, Randers Fjord og i Udbyhøj

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN - HAVNERUNDFART - AFGANG DRONNINGEKAJEN

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN sejler 20/25 min rundt i Randers Havn, hvor du vil få et indtryk af Nord- og Sydhavnen

11.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat lørdag

11.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

11.47 - 16.00
Museum Østjylland

Jagten på det ydre rum

11.47 - 16.00
Museum Østjylland

Tag de små i hånden og jag stjerner og små figurer rundt i udstillingen

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

Oplev den lokale rapper Patrick 'Paller' Sørensen i setup med live DJ

13.30 - 14.30
Justesens Plæne

Åbent vand svømning med RgF

13.30 - 14.30
Justesens Plæne

Kom og få en oplevelse ved at svømme i gudenåen med RgF

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Duo d’amore

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 16.00
Havnen

Eftermiddagssejlads

14.00 - 16.00
Havnen

Sejl med Svanen ud og oplev Randersfjord fra søsiden dens smukke natur, imens der nydes kaffe og kage - sodavand til børn.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

DJ ALIGATOR

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Dj Aligator, Hampenberg feat Yepha, m.fl

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

HAMPENBERG FEAT. YEPHA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere HAMPENBERG FEAT. YEPHA , DJ ALIGATOR M.FL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

UDE AF KONTROL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne dag UDE AF KONTROL, Hampenberg feat Yepha, DJ ALIGATOR m.fl

16.00 - 18.00
Randers Teater

Sven fra Randers

16.00 - 18.00
Randers Teater

Storslået musikalsk og visuel forestilling om Randers-kunstneren Sven Dalsgaard.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Little People – Statsskolens Band

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Statsskolens band på scenen - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

16.00 - 18.00
Tante Olga

Stille Støj – Benner & Nelausen

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter sidste dag af Randers festuge med "Soft Rock"

16.00 - 18.30
Værket

Midt om Natten

16.00 - 18.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

16.00 - 01.00
Tante Olga

Soft & Hard Rock, on a Saturday Night's at Olga's

16.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter Randers Festuge med "stille støj" og slutter med et brag.

18.30 - 22.30
Havnen

Lysregatta

18.30 - 22.30
Havnen

Traditionen tro, deltager "Hjuldamperen" Svanen i den årlige Lysregatta i Randers

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

19.00 - 21.00
Tante Olga

Trouble Cats

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt forsætter lørdagen med forrygende Blues/Rock

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 4 (BLUE MINDS + BONAD)

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 4

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten - Day #2

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - lørdag

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

21.00 - 23.00
Havnen

B/B Jens Ove sejler i spidsen for det store lysregatta 2021.

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

21.00 - 23.00
Havnen

Randers Festuge slutter med Lysregatte ved Havnekajen.

22.00 - 00.00
Tante Olga

Kings Of Rock

22.00 - 00.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker Randers Festuge med et brag.

23.00 - 23.10
Havnen

Festfyrværkeri

23.00 - 23.10
Havnen

Flot festfyrværkeri som afslutning på Randers Festuge 2021

Arrangører

Log på