Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 22.00
Underværket

Duoen Sarno & Moya giver tangokoncert i Underværket

20.00 - 22.00
Underværket

Autentisk argentinsk tango med Sarno & Moya i Underværket

Fredag, 13. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

HENNING AMSTRUP BØRNEUNDERHOLDNING

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Fredag, 20. aug.

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 3

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 3

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Danseshow med Ahm Dance Studio

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Spændende show med DM guld og sølv vindere for pigehold

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Café-koncert - Matador i ord og toner

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Hvad får man, når man blander forkærligheden for Matador med passionen for musik og interessen for historie? Man får følgende cocktail: ”Matador i ord og toner – et koncert-foredrag.”

Fredag, 20. aug.

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og oplev vores lejeboliger i VR

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Oplev vores lejeboliger i 360 graders Virtual Reality. Du kan gå på opdagelse i de nye lejeboliger, der er under opførelse på Gl. Hobrovej og Møllestensvej.

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café Von Hatten - Jubilæumsoptoget m. Randersgarden

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café von Hatten fylder 40 år - Jubiæumsoptoget med Randersgarden

Fredag, 20. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Fredag, 20. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Onsdag, 18. aug.

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" - Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" er fortællinger, kor- og fællessang i Klosterhaven med Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble. Gratis. Ingen tilmelding.

Lørdag, 21. aug.

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Friluftsliv på vandet - Hør om mulighederne i Randers

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Green Adventure giver tips og ideer til sejlads på Gudenåen, Randers Fjord og i Udbyhøj

Onsdag, 18. aug.

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Spaghettigudstjeneste

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Kirke for børn og familier med efterfølgende fælles picnic

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Arena

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Forfattervandring

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Tag med på vandretur i Randers og oplev Nikoline Werdelin, Thomas Korsgaard og Helle Helle på én og samme aften.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 23.00
Tante Olga

Sunday Blues, from Mississippi to Chicago

14.00 - 23.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter den 1. weekend i Randers festuge med forførende blues.

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Pers NATUR Jam

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Kom og spil med - Per, Randers Naturcenter, står for den helt store spil sammen

Tirsdag, 17. aug.

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Motionsbingo i festugen

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Kom og gå en hyggelig tur sammen med andre børn og voksne. Mk. Nørrevang opsætter en masse tal på en 3-4 km rute i Nordbyen. Tallene krydses på din plade købt ved start/mål

Onsdag, 18. aug.

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne har scenen

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne underholder om naturen i Randers - Få tips og Tricks til de gode ture

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Seniordans Randers inviterer til Åbent Hus

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Kom og hyg dig sammen med andre danseglade og prøv at danse til gamle evergreens !

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

Fredag, 20. aug.

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

Søndag, 15. aug.

15.00 - 16.30
Skovbakken

Så Syng da Randers

15.00 - 16.30
Skovbakken

Korby Randers inviterer til fællessang i Randers Festuge på Skovbakkens amfiscene under bøgetræerne.

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet i Randers Arena

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers Nina Tind 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Fredag, 13. aug.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Kragh og Rosenlund

14.00 - 16.00
Helenestræde

Hyggemusik med Kragh & Rosenlund - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Lørdag, 21. aug.

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

Fredag, 20. aug.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

Fredag, 13. aug.

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Galaksebanko

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

SØMÆNDENDE

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændende , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

Tirsdag, 17. aug.

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Naturpark Randers Fjord Fortæller

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Projektleder Terese Sandvei fortæller om natur og friluftsliv i Naturpark Randers Fjord

Fredag, 13. aug.

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 21.00
Turbinen

L.O.C. Q&A

20.00 - 21.00
Turbinen

GAFFA og Turbinen præsenterer: L.O.C. – lyttesession og live-interview

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 01.00
Tante Olga

Fed Soul & Forførende Tarantino

14.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's telt fortsætter Randers festuge med, Grassolin, soul og The Tarantino Twist Show.

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Bibliotek

Mandag, 16. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Samtalesalon

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Har du lyst til den meningsfulde samtale? Er du interesseret i livets eksistentielle spørgsmål og kan du lytte til andres meninger og livserfaringer?

Onsdag, 18. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Mandag, 16. aug.

17.00 - 21.00
Pakhuset

Laksekast og ølsmagning

17.00 - 21.00
Pakhuset

Oplev en kanon hyggelig aften sammen med ambassadørerne ved Randers Bryghus med ølsmagning, mad og drikke. Deltag i konkurrencen om at blive den bedste laksekaster i Randers

Søndag, 15. aug.

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstnerdial med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få tre kunstnere samlet til en dialog Festugen 2021. Festugens deltagere kan glæde sig til et spændende møde med kunsterne.

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Fredag, 20. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Lørdag, 14. aug.

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers følger Bank Rau 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Mandag, 16. aug.

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Orgelfremvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Fest er der fremvisning af orglet i Sct. Mortens Kirke. Organist Christian Præstholm tager dig med op på orgelpulpituret, hvor han vil fortælle om kirkens orgel

Fredag, 13. aug.

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt Band

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt og hans mere end almindeligt sammenspillede band har meldt deres ankomst til Randers Festuge på Værkets Amfiscene. Glæd dig til masser af fællessang og god stemning!

Onsdag, 18. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

Oplev duoen, bestående af Rusbjerg og Venndt, når de fremfører fransk musette, blandet med folkemusik og gamle viser og gårdsange. 

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

Mandag, 16. aug.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

Fredag, 13. aug.

10.00 - 20.00
Randers City

Festuge åbning i Randers City til kl. 20

10.00 - 20.00
Randers City

Randers City holder længere åbent, når festugen åbner fredag den 13. august

19.00 - 01.00
Tante Olga

Best Of Britain - en aften med Freddy, Queen og Bowie

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter Randers Festuge kl. 19.00 med Oueen Of Denmark og Best Of Bowie.

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Søndag, 15. aug.

09.00 - 10.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 0-6 år

09.00 - 10.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

Tirsdag, 17. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

GAS-BI-DUA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændende , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 18.00
Tante Olga

Stille Støj – Benner & Nelausen

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter sidste dag af Randers festuge med "Soft Rock"

Fredag, 20. aug.

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Kirke- og Tårnvandring

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Igen i år får du mulighed for at høre nogle spændende detaljer om Sct. Peders Kirke og klatre hele vejen til tops ad tårntrappen.

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Fredag, 13. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Mandag, 16. aug.

10.00 - 22.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers

10.00 - 22.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers Mette Rishøj 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Lørdag, 21. aug.

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

Oplev den lokale rapper Patrick 'Paller' Sørensen i setup med live DJ

Tirsdag, 17. aug.

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 13. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen Of Denmark

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen of Denmark åbner Tante Olga's Telt i Randers festuge fredag den 13 kl.19.00.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

CASCADA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere CASCADA, SØMÆNDENE, GAS-BI-DUE M.FL

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Få pulsen op!

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Så er der rockkoncert med børnerockbandet A-Lene med Drengene, hvor der skal danses vilde sange med tøjdyrene. Og naturligvis efter de gældende COVID-19-regler.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse er en af Danmarks mest alsidige guitarister - og vendelbo. Velkommen i Hotel Randers´ gård.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Lørdag, 14. aug.

11.48 - 11.49
Østervold

Red min søster fotoudstilling

11.48 - 11.49
Østervold

Kom forbi den smukke og rørende fotoudstilling Red min søster, og bliv klogere på vold i nære relationer. Du finder os på Østervold.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Fredag, 20. aug.

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat fredag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Søndag, 15. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Fredag, 13. aug.

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Duo d’amore

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

22.00 - 00.01
Tante Olga

Best of Bowie

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter åbnings aftenen for Randers Festuge med Best of Bowie.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 16.00
Tante Olga

HP Lange Big Gumbo

14.00 - 16.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter søndagen i 1. weekend af Randers festuge, med at kæle for dine øregange.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Åben hus på Sygehusmuseet

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Besøg Randers Sygehusmuseum og få et indblik i medicinens historie.

Mandag, 16. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musikalsk foredrag i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Musikalsk Elvis foredrag fremført af Venndt & Nygård

Fredag, 20. aug.

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band med Birthe Kjær

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band får selskab af selveste Birthe Kjær!

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Østervold

Officiel åbning på Østervold

14.00 - 16.00
Østervold

Vær med, når det nye grønne og blå Østervold officielt indvies. Vandmiljø Randers og Randers Kommune inviterer til åbningsfest for alle - naturligvis under de gældende corona-retningslinjer.

Fredag, 13. aug.

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Red min søster fotoudstilling

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Kom forbi den smukke og rørende fotoudstilling Red min søster, og bliv klogere på vold i nære relationer. Du finder os på Østervold.

Søndag, 15. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Tirsdag, 17. aug.

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

Lørdag, 14. aug.

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

Lørdag, 21. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 15.03
Østervold

Mød Red Barnet Randers i teltet på Østervold

10.00 - 15.03
Østervold

Kom og hav det sjovt sammen med de frivillige fra Red Barnet Randers i teltet på Østervold - lige ved springvandet.

Torsdag, 19. aug.

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Åben babysalmesang i Sct. Peders

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Har du endnu ikke prøvet det, eller kan du ikke få nok?

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Verdenskulturhjørnet på Randers Bibliotek

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Med Sabina Smailagic som rejsefører får vi en tur rundt i verdensmusikken. Til arrangementet vil der være foredrag, musik og samtale om musik med musikeren Orhan Özgür Turan.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Søndag, 15. aug.

20.00 - 22.00
Tante Olga

Kai Strauss & The Electric Blues Allstars.

20.00 - 22.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter første weekend af med lækker Blues

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Mandag, 16. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Lørdag, 14. aug.

22.00 - 00.01
Tante Olga

The Tarantino Twist Show

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker dag nr. 2. i Randers Festuge med forførende Tarantino

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Onsdag, 18. aug.

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i bevægelse

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i Bevægelse er en kristen meditationsform, hvor du inviteres til at bede med hele dig.

Fredag, 13. aug.

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Mandag, 16. aug.

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

Fredag, 20. aug.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Punk, Hard Rock, Metal, Motorbilly i overhalingsbanen

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

Lørdag, 21. aug.

23.00 - 23.10
Havnen

Festfyrværkeri

23.00 - 23.10
Havnen

Flot festfyrværkeri som afslutning på Randers Festuge 2021

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

Torsdag, 19. aug.

22.00 - 23.59
Tante Olga

Almost AC/DC

22.00 - 23.59
Tante Olga

Bandet bringer de legendariske og velkendte rock sange frem, med både kirkeklokker, torden og skrigende guitar riffs. Alle de bedste hits. Hard Rock når det er bedst.

Mandag, 16. aug.

14.30 - 16.30
Fladbro

Fortællinger i Fladbro - Randers-Bygdens kultur- og naturcentrum

14.30 - 16.30
Fladbro

Randers Amts Historiske Samfund med Lars Stegsted Rasmussen som turleder afholder en 1 - 2 km lang gåtur med fortællinger fra Randers og Fladbro

Fredag, 13. aug.

14.00 - 23.59
Østervold

veteran teltet

14.00 - 23.59
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

Torsdag, 19. aug.

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havnen

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

Fredag, 20. aug.

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

Lørdag, 21. aug.

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

21.00 - 23.00
Havnen

Randers Festuge slutter med Lysregatte ved Havnekajen.

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

Fredag, 20. aug.

22.00 - 00.01
Tante Olga

Skullclub

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter fredagen af med dansk Punk/Rock

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 15.00
Havnen

Se Flodbyen og Randers Midtby oppefra

10.00 - 15.00
Havnen

Kom med op i 25 meters højde og bliv klogere på Flodbyen, mens vi kigger på området og Randers Midtby fra en lift.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

Lørdag, 14. aug.

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 2

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 2

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Søndag, 15. aug.

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

Sommerkoncert

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

En dejlig sommerkoncert med smukke sange. Både dem du kender og dem du endnu ikke har hørt

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byens parker og grønne områder

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tag på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter, i Randers midtbys byparker

Lørdag, 14. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

Lørdag, 21. aug.

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

Lørdag, 14. aug.

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb - kom på spændende tur rundt i Randers midtby

Søndag, 15. aug.

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet - motionscykelløb for alle aldre og niveauer

Tirsdag, 17. aug.

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers - Mikkel Elming 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Onsdag, 18. aug.

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Lørdag, 21. aug.

08.00 - 20.00
Tronholmparken

RAV Beach mesterskabet

08.00 - 20.00
Tronholmparken

Internt beachvolleyturnering for alle RAVs medlemmer

Lørdag, 14. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Soul Academy & The Music Lovers Feat. Sahra Da Silva, Nis Pedersen & Troels Skovgaard

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter en forrygende lørdag med Soul fra hjertet

Tirsdag, 17. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken & Undermåleren - Bent & Anders Bro

20.00 - 22.00
Hotel Randers

De kommer lige fra Vestjylland af - forsangerne i Tørfisk og The Grandfætters

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

Fredag, 20. aug.

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert i Sct. Mortens Kirke med solofløjtenist Lena Kildahl og organist Christian Præstholm

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Søndag, 15. aug.

12.00 - 18.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 18.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Fredag, 13. aug.

12.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

12.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Torsdag, 19. aug.

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Taizé andagt

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Sct. Mortens Kirke inviterer til en aften med fokus på den indre fred.

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

Brætspilscafé

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

For alle interesserede over 15 år. Sjov og hygge uden elektronik. Der serveres kaffe/te og snacks.

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Café Kaffekoppen

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

En åben café for alle der er fyldt 18 år, hvor du kan finde fællesskab, få en hyggesnak, møde andre og få en bid brød og en tår kaffe. Vi har tid til dig.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

Mandag, 16. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 13. aug.

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

Fredag, 13. aug.

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

Mandag, 16. aug.

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Torsdag, 19. aug.

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Tirsdag, 17. aug.

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Mapop galakseløb

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Deltag i det Galaktiske GPS løb – ’Rey og Kylo Ren’

Fredag, 13. aug.

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Onsdag, 18. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Torsdag, 19. aug.

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Få et røgfrit liv og sunde lunger

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og få gratis rådgivning af vores rygestoprådgivere og fysioterapeuter

Fredag, 20. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Onsdag, 18. aug.

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Fredag, 20. aug.

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Motown, soul og R'n'B rytmer akustisk serveret i et live setup med Renay og Lui

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Fodtennis "Kom og prøv"-event

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og prøv kræfter med fodtennis-sporten når vi afholder åben træning til Randers Festuge

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Ud på tur - Det gode grej - FRILUFTSLAND

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Eksperthjørnet - Friluftsland giver tips og tricks

Tirsdag, 17. aug.

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Rundvisning på Randers Kloster

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Klosterforstander Jesper Bjerre Jakobsen viser rundt på Randers Kloster, hvor han bl.a. vil fortælle om Randers Kloster, Klosterkirken og Klosterkirkegården.

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Byg det højeste tårn i klodser

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Vi har en masse træklodser - hvor højt et tårn kan du bygge?

Tirsdag, 17. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Mandag, 16. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Tirsdag, 17. aug.

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt 2021 bliver i år med 11 helt nye sangstoppesteder i østbyen med lokale fortællere og fællessange

Lørdag, 21. aug.

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten - Day #2

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - lørdag

Fredag, 13. aug.

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Balletbørn

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

Onsdag, 18. aug.

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Et liv med musik - Henning Kragh

20.00 - 22.00
Hotel Randers

En aften med gode historier, billeder og musik - med Henning Kragh down Memory Lane

Søndag, 15. aug.

11.00 - 12.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 4-8 år

11.00 - 12.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

Lørdag, 14. aug.

19.30 - 21.00
Randers Bibliotek

Inferno

19.30 - 21.00
Randers Bibliotek

Hør de ægte randrusianske nørder fra Inferno i paneldebat

Mandag, 16. aug.

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kreativ Klub

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Velkommen i et kreativt værksted, hvor næsten kun fantasien sætter grænser.

Onsdag, 18. aug.

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Fyraftenssang

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Festuge afholdes der Fyraftenssang - denne gang i den Lavvu (samisk telt), der er opstillet ved Sct. Mortens Kirke.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Tirsdag, 17. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Torsdag, 19. aug.

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Søndag, 15. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord i Arena Randers m. Ivan Pedersen og Karoline Budtz

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Mandag, 16. aug.

19.00 - 21.30
Laksetorvet

FI-FI DONG

19.00 - 21.30
Laksetorvet

”A Tribute to Gasolin” - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

HAMPENBERG FEAT. YEPHA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere HAMPENBERG FEAT. YEPHA , DJ ALIGATOR M.FL

Søndag, 15. aug.

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste - kom og oplev glæden og fællesskabet ved at synge gospel søndag i festugen

Lørdag, 14. aug.

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Kom til storytelling og Trylleri

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Den And-erledes And - Kom til storytelling og Trylleri

16.00 - 18.00
Tante Olga

Grassolin

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga'sTelt starter lørdagen i 1. weekend af Randers Festuge ud Grassolin.

Søndag, 15. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Fredag, 13. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

20-års Jubilæums- og Ombygningsfest

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

Skjold Burne Randers fejrer 20-års jubilæum og markerer samtidig færdiggørelsen af en større ombygning/udvidelse.

Lørdag, 21. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Trouble Cats

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt forsætter lørdagen med forrygende Blues/Rock

Torsdag, 19. aug.

20.00 - 22.00
Turbinen

Late St. Patrick´s med Mugshots

20.00 - 22.00
Turbinen

Igen i år blev St. Patrick´s udsat, men vi går i grønt med Mugshots

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 23.30
Østervold

veteran teltet

11.00 - 23.30
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

Fredag, 20. aug.

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Rundvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Tidligere sognepræst ved Sct. Mortens Kirke, Bent Martinsen, viser rundt i Kirken

Lørdag, 14. aug.

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

Fredag, 13. aug.

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Fredag, 20. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Fredag, 20. aug.

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og spil med os

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Tag familien eller vennerne med ned i teltet på 'Kirketorvet - Den Grønne Plads' og udfordr dem i alverdens spil.

Torsdag, 19. aug.

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Verdenspremiere: Sangen om Randers

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Så går tæppet for "Sangen om Randers" - musikvideoen har verdenspremiere!

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

Fredag, 20. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

I forbindelse med ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

Lørdag, 14. aug.

18.30 - 19.30
Randers Bibliotek

Foredrag om sci-fi-film gone bad

18.30 - 19.30
Randers Bibliotek

Når fremtidsforskerne (læs: filmfolkene) rammere forbi skiven

Lørdag, 21. aug.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

Fredag, 13. aug.

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Galaksebanko

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 1

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 1

Onsdag, 18. aug.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Midtbyen de sidste 23 millioner år

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Opleve Randers Midtby gennem de sidste 23 millioner år, sammen med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

Søndag, 15. aug.

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers Maria Lepistô 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 13. aug.

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

Tirsdag, 17. aug.

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Fortællinger i Helligåndshuset - Om Middelalderbyen Randers

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Rundvisning i Helligåndshuset ved Historisk Samfund om Helligåndshuset, det gamle Randers, Blicher m.m.

Onsdag, 18. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Laksen

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Fredag, 13. aug.

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Hard Rock, Now and Then

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt åbner 2. weekend af Randers Festuge med nyt og klassisk Rock på den fede måde.

Fredag, 13. aug.

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers følge Lise Skou tur rundt i Randers

Mandag, 16. aug.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Henning Amstrup Børneunderholdning

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Onsdag, 18. aug.

18.30 - 21.30
Østervold

Randers City Stafet

18.30 - 21.30
Østervold

Stafet løb for børn og voksne rundt i Randers centrum

Tirsdag, 17. aug.

19.00 - 21.00
KlatreAutomaten

Kvinder og Klatring med Heidi Nørgaard Machon

19.00 - 21.00
KlatreAutomaten

Vanecoach Heidi Nørgaard Machon i KlatreAutomaten - kun for kvinder denne dag

Fredag, 20. aug.

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Lørdag, 21. aug.

22.00 - 00.00
Tante Olga

Kings Of Rock

22.00 - 00.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker Randers Festuge med et brag.

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 4

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 4

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

Torsdag, 19. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Silvera

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt Åbner 2. weekend af Randers Festuge med dansk rock

Fredag, 20. aug.

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - fredag

Fredag, 13. aug.

20.00 - 22.00
Laksetorvet

STAN URBAN

20.00 - 22.00
Laksetorvet

50’er Rock’n’roll – Længe leve Rock’n’roll! - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen -

Mandag, 16. aug.

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Lørdag, 14. aug.

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Torsdag, 19. aug.

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat torsdag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

Tirsdag, 17. aug.

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

Torsdag, 19. aug.

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Cykeltur med Cyklistforbundet

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Tag med Cyklistforbundet på en hyggelig cykeltur på en forhåbentlig lun augustaften

Onsdag, 18. aug.

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers - Pia G. Ottesen 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

Søndag, 15. aug.

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Onsdag, 18. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

Fredag, 20. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat lørdag

11.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

Fredag, 20. aug.

14.00 - 14.30
Østervold

Samtale om udstillingen 'En rigtig mand'

14.00 - 14.30
Østervold

»Jeg kunne selvfølgelig ikke lide hendes voldelige side, men når hun var ædru, så var hun virkelig en sød pige«

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Skyd på mål og vind et gavekort

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Hvor god er du til at score? Hvis du kan få en bold i nettet, så kvitterer vi med et gavekort til Water & Wellness.

Tirsdag, 17. aug.

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

Temaaften: Hjertets Pilgrimsspor

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

En aften i selskab med Anders Laugesen. Tænk, tænk med eller tænk nyt.

Søndag, 15. aug.

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

Lørdag, 14. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Duo d’amore

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Fredag, 20. aug.

20.00 - 22.00
Laksetorvet

HEYYA

20.00 - 22.00
Laksetorvet

Heyya er tilbage i Randers - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

Onsdag, 18. aug.

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Sommer og sang

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Populære hits fra den rytmiske sangbog under den åbne himmel. Med Randers Kammerorkester, Ivan Pedersen, Karoline Budtz og David Riddell.

Lørdag, 14. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Søndag, 15. aug.

11.00 - 16.00
Helsted

Kunstudstilling i Helsted, Egegårdsvej 54

11.00 - 16.00
Helsted

KERAMIK - MALERI - KERAMIK. Udstilling i haven af keramik og maleri. Pottemager Lars Henrik Kähler med sit ægte Kählerkeramik, og maler Mikkelin med keramik og maleri.

17.00 - 19.00
Tante Olga

Shades Of Blue

17.00 - 19.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter med måske Danmarks bedste blues band.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Fredag, 13. aug.

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Balletbørn

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

Lørdag, 14. aug.

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for voksne

Torsdag, 19. aug.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

Mandag, 16. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Torsdag, 19. aug.

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

'Amarcord' italiensk populærmusik for vokal, spansk guitar og percussion

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 18.30
Værket

Midt om Natten

16.00 - 18.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

Mandag, 16. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

UDE AF KONTROL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne dag UDE AF KONTROL, Hampenberg feat Yepha, DJ ALIGATOR m.fl

Onsdag, 18. aug.

20.00 - 23.00
Værket

Danish Music Awards Blues

20.00 - 23.00
Værket

Genrens fornemmeste priser uddeles ved Danish Music Awards Blues lige midt i Randers Festuge 2021

Søndag, 15. aug.

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

Fredag, 20. aug.

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Bæredygtige lejeboliger - kom og hør nærmere

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og hør mere om de bæredygtige lejeboliger, der opføres på Gl. Hobrovej og Møllestensvej i Randers.

Lørdag, 21. aug.

16.00 - 01.00
Tante Olga

Soft & Hard Rock, on a Saturday Night's at Olga's

16.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter Randers Festuge med "stille støj" og slutter med et brag.

Fredag, 13. aug.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Musik i gården med Svend Erik Larsen

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Der er lagt op til kendte toner, når Svend Erik Larsen igen i år optræder til Randers Festuge.

Torsdag, 19. aug.

16.30 - 18.30
Værket

Mathilde Falch / Claus Hempler / Phlake (Aktustisk)

16.30 - 18.30
Værket

Torsdag i Festugen inviteres der på gratis koncerter med hele tre topnavne på Amfiscenen!

Onsdag, 18. aug.

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

Mandag, 16. aug.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

Lørdag, 21. aug.

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN - HAVNERUNDFART - AFGANG DRONNINGEKAJEN

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN sejler 20/25 min rundt i Randers Havn, hvor du vil få et indtryk af Nord- og Sydhavnen

Fredag, 13. aug.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

Søndag, 15. aug.

13.00 - 14.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 6-12 år

13.00 - 14.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 20. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Back In Black

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Back in Black, Gas-Bi-Dua, Sømændene og Cascada.

Fredag, 13. aug.

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

Lørdag, 14. aug.

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

Torsdag, 19. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

Lørdag, 14. aug.

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for børn

Lørdag, 21. aug.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Torsdag, 19. aug.

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - OMBRE D’ELLES

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - To på en line! Fransk nycirkus fortolker mødets kraft

Fredag, 20. aug.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Grumpynators

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

Søndag, 15. aug.

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

Fredag, 13. aug.

16.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

16.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

Lørdag, 21. aug.

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

Lørdag, 14. aug.

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

Lørdag, 21. aug.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

Søndag, 15. aug.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Jubilæumsgudstjeneste – festlig fejring!

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Vi fejrer Skt. Andreas Kirkes 50-års jubilæum med fornemt besøg af biskoppen, nyskrevet musik samt lækker frokost efter gudstjenesten.

Fredag, 20. aug.

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Gadeteater - 1+1=3, DUO ABSURDE

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Randers festuge - Medrivende gadeteater når det er bedst!

Fredag, 13. aug.

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

Onsdag, 18. aug.

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kor for alle børn

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Åbent kor for alle interesserede børn i alderen 9-15 år

Lørdag, 21. aug.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

DJ ALIGATOR

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Dj Aligator, Hampenberg feat Yepha, m.fl

Mandag, 16. aug.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

Lørdag, 14. aug.

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

20.00 - 21.15
Værket

Johnny Madsen Band

20.00 - 21.15
Værket

Glædelige genhør med Madsens bedste, beske ballader, blues og bersærker boogies på Værkets Amfiscene!

Fredag, 20. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

Fredag, 13. aug.

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Psykiatrisk Hospital Afsnit A

Walking Landscapes Randers følge Lise Skou tur rundt i Randers

10.00 - 20.00
Randers City

Festuge åbning i Randers City til kl. 20

10.00 - 20.00
Randers City

Randers City holder længere åbent, når festugen åbner fredag den 13. august

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Galaksebanko

10.30 - 11.00
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

12.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

12.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

20-års Jubilæums- og Ombygningsfest

13.00 - 20.00
Kirketorvet 4

Skjold Burne Randers fejrer 20-års jubilæum og markerer samtidig færdiggørelsen af en større ombygning/udvidelse.

14.00 - 16.00
Helenestræde

Kragh og Rosenlund

14.00 - 16.00
Helenestræde

Hyggemusik med Kragh & Rosenlund - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 23.59
Østervold

veteran teltet

14.00 - 23.59
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Galaksebanko

14.00 - 14.30
Randers Bibliotek

Kom og spil galaksebanko på Randers Bibliotek - der er gevinster

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Red min søster fotoudstilling

14.00 - 19.00
Ved Helligåndshuset

Kom forbi den smukke og rørende fotoudstilling Red min søster, og bliv klogere på vold i nære relationer. Du finder os på Østervold.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Musik i gården med Svend Erik Larsen

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Der er lagt op til kendte toner, når Svend Erik Larsen igen i år optræder til Randers Festuge.

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Balletbørn

15.45 - 16.00
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

16.00 - 17.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

16.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Balletbørn

16.30 - 16.45
Randers Bibliotek

Oplev byens dygtige balletbørn inspireret af Star Wars

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Duo d’amore

17.00 - 18.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 1

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 1

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Gadeteater - La Patrouille

18.00 - 19.00
Rådhustorvet

Pas på! Hold afstand! Patruljen er på vagt! - La Patrouille

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen Of Denmark

19.00 - 21.00
Tante Olga

Queen of Denmark åbner Tante Olga's Telt i Randers festuge fredag den 13 kl.19.00.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Best Of Britain - en aften med Freddy, Queen og Bowie

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter Randers Festuge kl. 19.00 med Oueen Of Denmark og Best Of Bowie.

20.00 - 22.00
Laksetorvet

STAN URBAN

20.00 - 22.00
Laksetorvet

50’er Rock’n’roll – Længe leve Rock’n’roll! - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen -

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt Band

20.00 - 22.20
Værket

Lars Lilholt og hans mere end almindeligt sammenspillede band har meldt deres ankomst til Randers Festuge på Værkets Amfiscene. Glæd dig til masser af fællessang og god stemning!

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

22.00 - 00.01
Tante Olga

Best of Bowie

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter åbnings aftenen for Randers Festuge med Best of Bowie.

Lørdag, 14. aug.

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers

05.30 - 18.00
Randers Centralsygehus

Walking Landscapes Randers følger Bank Rau 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperler

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Galakse-filt - lav jedier og sith fyrster på Randers Bibliotek

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Bibliotek

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galaktisk familiequiz for alle på Randers Bibliotek

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Mapop galakseløb

10.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Deltag i det Galaktiske GPS løb – ’Rey og Kylo Ren’

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 22.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 15.03
Østervold

Mød Red Barnet Randers i teltet på Østervold

10.00 - 15.03
Østervold

Kom og hav det sjovt sammen med de frivillige fra Red Barnet Randers i teltet på Østervold - lige ved springvandet.

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

10.30 - 11.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Ud på tur - Det gode grej - FRILUFTSLAND

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Eksperthjørnet - Friluftsland giver tips og tricks

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 23.30
Østervold

veteran teltet

11.00 - 23.30
Østervold

veteran cafe Randers er igen i år med i Randers festuge. Teltets lokation bliver i år på Østervold, lige midt i byen, hvor der er forskellige musik arrangementer samt lidt underholdning for børnene

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Danseshow med Ahm Dance Studio

11.00 - 13.00
Jens Otto Krags Plads

Spændende show med DM guld og sølv vindere for pigehold

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

11.48 - 11.49
Østervold

Red min søster fotoudstilling

11.48 - 11.49
Østervold

Kom forbi den smukke og rørende fotoudstilling Red min søster, og bliv klogere på vold i nære relationer. Du finder os på Østervold.

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

Oplev duoen, bestående af Rusbjerg og Venndt, når de fremfører fransk musette, blandet med folkemusik og gamle viser og gårdsange. 

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb

12.00 - 14.00
Randers Bibliotek

Galakseløb - kom på spændende tur rundt i Randers midtby

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - LOVE VELO

12.30 - 13.10
Slotspladsen

Gadeteater - På to hjul gennem livet - Love velo - for alle

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lav dit eget lyssværd

13.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperler

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Galakseperle vær Star Wars kreativ på Randers Bibliotek

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots

13.00 - 15.30
Randers Bibliotek

Ozobots - programmer selv den vej, du synes, de skal køre

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café Von Hatten - Jubilæumsoptoget m. Randersgarden

13.30 - 00.00
Jens Otto Krags Plads

Café von Hatten fylder 40 år - Jubiæumsoptoget med Randersgarden

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Bibliotek

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Kom til storytelling og Trylleri

14.00 - 15.00
Den Evangeliske Frikirke

Den And-erledes And - Kom til storytelling og Trylleri

14.00 - 01.00
Tante Olga

Fed Soul & Forførende Tarantino

14.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's telt fortsætter Randers festuge med, Grassolin, soul og The Tarantino Twist Show.

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

14.30 - 15.30
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for børn

16.00 - 18.00
Tante Olga

Grassolin

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga'sTelt starter lørdagen i 1. weekend af Randers Festuge ud Grassolin.

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO foredrag

16.00 - 17.00
Randers Bibliotek

LEGO® designer besøger Randers og galaksedagene - for voksne

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 2

17.00 - 00.00
Café von Hatten

Café Von Hatten præsenterer 40 års Jubilæum - Del 2

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

18.30 - 19.30
Randers Bibliotek

Foredrag om sci-fi-film gone bad

18.30 - 19.30
Randers Bibliotek

Når fremtidsforskerne (læs: filmfolkene) rammere forbi skiven

19.00 - 21.00
Tante Olga

Soul Academy & The Music Lovers Feat. Sahra Da Silva, Nis Pedersen & Troels Skovgaard

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter en forrygende lørdag med Soul fra hjertet

19.30 - 21.00
Randers Bibliotek

Inferno

19.30 - 21.00
Randers Bibliotek

Hør de ægte randrusianske nørder fra Inferno i paneldebat

20.00 - 21.15
Værket

Johnny Madsen Band

20.00 - 21.15
Værket

Glædelige genhør med Madsens bedste, beske ballader, blues og bersærker boogies på Værkets Amfiscene!

22.00 - 00.01
Tante Olga

The Tarantino Twist Show

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker dag nr. 2. i Randers Festuge med forførende Tarantino

Søndag, 15. aug.

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers

08.00 - 20.00
Helsted

Walking Landscapes Randers Maria Lepistô 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet

09.00 - 14.30
Jens Otto Krags Plads

Astral Biking Fjordløbet - motionscykelløb for alle aldre og niveauer

09.00 - 10.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 0-6 år

09.00 - 10.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 18.00
Arena Randers

SCI-FI-CON

10.00 - 18.00
Arena Randers

Danmarks største Star Wars- og science fiction-messe

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

10.00 - 12.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-klippe og klistre fra Star Wars universet i Randers Arena

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling

10.00 - 16.00
Randers Arena

Galakse-ansigtsmaling med GlimmerMarie på Randers Arena

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaksequiz

10.00 - 15.30
Randers Arena

Galaktisk familiequiz for alle i Randers Arena. Vind sej præmie

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

10.00 - 11.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 12.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 4-8 år

11.00 - 12.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Helsted

Kunstudstilling i Helsted, Egegårdsvej 54

11.00 - 16.00
Helsted

KERAMIK - MALERI - KERAMIK. Udstilling i haven af keramik og maleri. Pottemager Lars Henrik Kähler med sit ægte Kählerkeramik, og maler Mikkelin med keramik og maleri.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Jubilæumsgudstjeneste – festlig fejring!

11.30 - 14.00
Skt. Andreas Kirke

Vi fejrer Skt. Andreas Kirkes 50-års jubilæum med fornemt besøg af biskoppen, nyskrevet musik samt lækker frokost efter gudstjenesten.

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Pers NATUR Jam

12.00 - 15.00
Kirketorvet

Kom og spil med - Per, Randers Naturcenter, står for den helt store spil sammen

12.00 - 18.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 18.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

13.00 - 14.30
RgF Hallen

SøndagsFræs 6-12 år

13.00 - 14.30
RgF Hallen

Sjov og samvær med familien i RgF Hallens mange aktivitetsmuligheder.

14.00 - 16.00
Tante Olga

HP Lange Big Gumbo

14.00 - 16.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter søndagen i 1. weekend af Randers festuge, med at kæle for dine øregange.

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lav dit eget lyssværd

14.00 - 16.00
Randers Arena

Lyssværd - kæmp for de gode eller de onde. Du bestemmer selv

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat galakse-hår

14.00 - 15.00
Randers Arena

Få sat håret på bedste Star Wars måde på Randers Arena

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

14.00 - 15.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste

14.00 - 15.15
Østervold

Gospelgudstjeneste - kom og oplev glæden og fællesskabet ved at synge gospel søndag i festugen

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstnerdial med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

14.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få tre kunstnere samlet til en dialog Festugen 2021. Festugens deltagere kan glæde sig til et spændende møde med kunsterne.

14.00 - 23.00
Tante Olga

Sunday Blues, from Mississippi to Chicago

14.00 - 23.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter den 1. weekend i Randers festuge med forførende blues.

15.00 - 16.30
Skovbakken

Så Syng da Randers

15.00 - 16.30
Skovbakken

Korby Randers inviterer til fællessang i Randers Festuge på Skovbakkens amfiscene under bøgetræerne.

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

Sommerkoncert

16.00 - 17.00
Sct. Peders Kirke

En dejlig sommerkoncert med smukke sange. Både dem du kender og dem du endnu ikke har hørt

17.00 - 19.00
Tante Olga

Shades Of Blue

17.00 - 19.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter med måske Danmarks bedste blues band.

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

20.00 - 22.00
Tante Olga

Kai Strauss & The Electric Blues Allstars.

20.00 - 22.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter første weekend af med lækker Blues

Mandag, 16. aug.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Henning Amstrup Børneunderholdning

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kreativ Klub

10.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Velkommen i et kreativt værksted, hvor næsten kun fantasien sætter grænser.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 22.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers

10.00 - 22.00
Helligåndshuset

Walking Landscapes Randers Mette Rishøj 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.26
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 16.00
Østervold

Officiel åbning på Østervold

14.00 - 16.00
Østervold

Vær med, når det nye grønne og blå Østervold officielt indvies. Vandmiljø Randers og Randers Kommune inviterer til åbningsfest for alle - naturligvis under de gældende corona-retningslinjer.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byens parker og grønne områder

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tag på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter, i Randers midtbys byparker

14.30 - 16.30
Fladbro

Fortællinger i Fladbro - Randers-Bygdens kultur- og naturcentrum

14.30 - 16.30
Fladbro

Randers Amts Historiske Samfund med Lars Stegsted Rasmussen som turleder afholder en 1 - 2 km lang gåtur med fortællinger fra Randers og Fladbro

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musikalsk foredrag i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Musikalsk Elvis foredrag fremført af Venndt & Nygård

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Orgelfremvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Fest er der fremvisning af orglet i Sct. Mortens Kirke. Organist Christian Præstholm tager dig med op på orgelpulpituret, hvor han vil fortælle om kirkens orgel

17.00 - 21.00
Pakhuset

Laksekast og ølsmagning

17.00 - 21.00
Pakhuset

Oplev en kanon hyggelig aften sammen med ambassadørerne ved Randers Bryghus med ølsmagning, mad og drikke. Deltag i konkurrencen om at blive den bedste laksekaster i Randers

19.00 - 21.30
Laksetorvet

FI-FI DONG

19.00 - 21.30
Laksetorvet

”A Tribute to Gasolin” - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

Tirsdag, 17. aug.

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord

09.00 - 11.00
Arena Randers

Pensionistkaffebord i Arena Randers m. Ivan Pedersen og Karoline Budtz

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 11.00
Kirketorvet

HENNING AMSTRUP BØRNEUNDERHOLDNING

10.00 - 11.00
Kirketorvet

Børneunderholdning på torvet - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Åben hus på Sygehusmuseet

10.00 - 17.00
Regionshospitalet Randers

Besøg Randers Sygehusmuseum og få et indblik i medicinens historie.

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers

10.00 - 22.00
Havhuse v. Mellerup

Walking Landscapes Randers - Mikkel Elming 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Få pulsen op!

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Så er der rockkoncert med børnerockbandet A-Lene med Drengene, hvor der skal danses vilde sange med tøjdyrene. Og naturligvis efter de gældende COVID-19-regler.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Fortællinger i Helligåndshuset - Om Middelalderbyen Randers

13.00 - 16.00
Helligåndshuset

Rundvisning i Helligåndshuset ved Historisk Samfund om Helligåndshuset, det gamle Randers, Blicher m.m.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Rundvisning på Randers Kloster

14.00 - 15.00
Randers Kloster

Klosterforstander Jesper Bjerre Jakobsen viser rundt på Randers Kloster, hvor han bl.a. vil fortælle om Randers Kloster, Klosterkirken og Klosterkirkegården.

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse

14.30 - 16.30
Hotel Randers

Jens Varmløse er en af Danmarks mest alsidige guitarister - og vendelbo. Velkommen i Hotel Randers´ gård.

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Naturpark Randers Fjord Fortæller

15.00 - 16.00
Kirketorvet

Projektleder Terese Sandvei fortæller om natur og friluftsliv i Naturpark Randers Fjord

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

15.00 - 16.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt

16.00 - 18.00
Kulturhuset

Syng Randers Rundt 2021 bliver i år med 11 helt nye sangstoppesteder i østbyen med lokale fortællere og fællessange

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Byen ved vandet

17.00 - 19.00
Kirketorvet

Kom med på en Tidsrejsevandring med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

17.00 - 18.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

Temaaften: Hjertets Pilgrimsspor

17.00 - 19.20
Sct. Peders Hus

En aften i selskab med Anders Laugesen. Tænk, tænk med eller tænk nyt.

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Motionsbingo i festugen

18.00 - 20.00
Mk. Nørrevangs Klublokale

Kom og gå en hyggelig tur sammen med andre børn og voksne. Mk. Nørrevang opsætter en masse tal på en 3-4 km rute i Nordbyen. Tallene krydses på din plade købt ved start/mål

19.00 - 21.00
KlatreAutomaten

Kvinder og Klatring med Heidi Nørgaard Machon

19.00 - 21.00
KlatreAutomaten

Vanecoach Heidi Nørgaard Machon i KlatreAutomaten - kun for kvinder denne dag

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visekoncert med Visens Venner i Randers i Helligåndshuset.

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert

19.30 - 20.30
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert i Sct. Mortens Kirke med solofløjtenist Lena Kildahl og organist Christian Præstholm

20.00 - 22.00
Underværket

Duoen Sarno & Moya giver tangokoncert i Underværket

20.00 - 22.00
Underværket

Autentisk argentinsk tango med Sarno & Moya i Underværket

20.00 - 21.00
Turbinen

L.O.C. Q&A

20.00 - 21.00
Turbinen

GAFFA og Turbinen præsenterer: L.O.C. – lyttesession og live-interview

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Tørfisken & Undermåleren - Bent & Anders Bro

20.00 - 22.00
Hotel Randers

De kommer lige fra Vestjylland af - forsangerne i Tørfisk og The Grandfætters

Onsdag, 18. aug.

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

07.00 - 19.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers - Pia G. Ottesen 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

10.00 - 10.35
Slotspladsen

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Åben babysalmesang i Sct. Peders

10.00 - 11.00
Sct. Peders Kirke

Har du endnu ikke prøvet det, eller kan du ikke få nok?

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 18.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Laksen

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Stand-up

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Naturvejleder Anders Bloksgaard fortæller indlevede om Tidsrejen - Spændende historier fra de sidste 23 millioner år

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Seniordans Randers inviterer til Åbent Hus

13.00 - 16.00
Fritidscentret

Kom og hyg dig sammen med andre danseglade og prøv at danse til gamle evergreens !

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Tidsrejsen - Midtbyen de sidste 23 millioner år

14.00 - 16.00
Kirketorvet

Opleve Randers Midtby gennem de sidste 23 millioner år, sammen med Naturvejleder Anders Bloksgaard, Randers Naturcenter

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

14.00 - 14.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne har scenen

14.30 - 15.30
Kirketorvet

Skovfogederne underholder om naturen i Randers - Få tips og Tricks til de gode ture

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - HANGING BY A THREAD

15.00 - 15.35
Rådhustorvet

Gadeteater - Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Gadeteater - STREET CAFÉ

16.00 - 16.45
Rådhustorvet

Poetiske fortællinger, cirkuskunst og humor! Instruktøren skal skabe sit mesterværk!

16.00 - 22.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 22.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Kor for alle børn

16.00 - 18.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Åbent kor for alle interesserede børn i alderen 9-15 år

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

Fyraftenssang

16.30 - 17.30
Samisk telt ved Sct. Mortens Kirke

I anledning af Randers Festuge afholdes der Fyraftenssang - denne gang i den Lavvu (samisk telt), der er opstillet ved Sct. Mortens Kirke.

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Sommer og sang

17.00 - 18.30
Værkets Amfiscene

Populære hits fra den rytmiske sangbog under den åbne himmel. Med Randers Kammerorkester, Ivan Pedersen, Karoline Budtz og David Riddell.

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Spaghettigudstjeneste

17.00 - 18.30
Sct. Peders Kirke

Kirke for børn og familier med efterfølgende fælles picnic

18.30 - 21.30
Østervold

Randers City Stafet

18.30 - 21.30
Østervold

Stafet løb for børn og voksne rundt i Randers centrum

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i bevægelse

19.00 - 20.00
Sct. Peders Kirke

Bøn i Bevægelse er en kristen meditationsform, hvor du inviteres til at bede med hele dig.

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" - Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble

19.00 - 20.30
Randers Klosters have

"Historier i Haven" er fortællinger, kor- og fællessang i Klosterhaven med Randers Fortællerne og Sct. Mortens Vokalensemble. Gratis. Ingen tilmelding.

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Verdenskulturhjørnet på Randers Bibliotek

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Med Sabina Smailagic som rejsefører får vi en tur rundt i verdensmusikken. Til arrangementet vil der være foredrag, musik og samtale om musik med musikeren Orhan Özgür Turan.

20.00 - 23.00
Værket

Danish Music Awards Blues

20.00 - 23.00
Værket

Genrens fornemmeste priser uddeles ved Danish Music Awards Blues lige midt i Randers Festuge 2021

20.00 - 22.00
Hotel Randers

Et liv med musik - Henning Kragh

20.00 - 22.00
Hotel Randers

En aften med gode historier, billeder og musik - med Henning Kragh down Memory Lane

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Flagermus i Byrummet

20.30 - 22.00
Kirketorvet

Vi går med naturvejleder Maj Laurberg Jensen på jagt efter de flyvende pattedyr i byen

Torsdag, 19. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers

09.00 - 21.00
Fuglehuset v. Randers Naturskole

Walking Landscapes Randers Nina Tind 10 vandringer - 10 kunstner - 10 dage

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Verdenspremiere: Sangen om Randers

10.00 - 10.45
Randers Bibliotek

Så går tæppet for "Sangen om Randers" - musikvideoen har verdenspremiere!

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Få et røgfrit liv og sunde lunger

10.00 - 12.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og få gratis rådgivning af vores rygestoprådgivere og fysioterapeuter

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

Café Kaffekoppen

11.00 - 13.00
Nr. 47 - Sct. Peders Kirke

En åben café for alle der er fyldt 18 år, hvor du kan finde fællesskab, få en hyggesnak, møde andre og få en bid brød og en tår kaffe. Vi har tid til dig.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat torsdag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

14.30 - 15.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 19.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - OMBRE D’ELLES

15.30 - 16.10
Slotspladsen

Gadeteater - To på en line! Fransk nycirkus fortolker mødets kraft

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

16.00 - 18.30
Rådhustorvet

'Amarcord' italiensk populærmusik for vokal, spansk guitar og percussion

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havnen

16.00 - 23.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

16.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

16.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

16.30 - 18.30
Værket

Mathilde Falch / Claus Hempler / Phlake (Aktustisk)

16.30 - 18.30
Værket

Torsdag i Festugen inviteres der på gratis koncerter med hele tre topnavne på Amfiscenen!

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Gadeteater - GIORGIO HARMONIE

16.30 - 17.15
Rådhustorvet

Giorgio Harmoni - Verdens mest velklædte orkester går parade.

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Cykeltur med Cyklistforbundet

18.00 - 20.00
Justesens Plæne

Tag med Cyklistforbundet på en hyggelig cykeltur på en forhåbentlig lun augustaften

19.00 - 01.00
Tante Olga

Hard Rock, Now and Then

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt åbner 2. weekend af Randers Festuge med nyt og klassisk Rock på den fede måde.

19.00 - 21.00
Tante Olga

Silvera

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt Åbner 2. weekend af Randers Festuge med dansk rock

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Café-koncert - Matador i ord og toner

19.00 - 21.00
Sct. Clemens kirke

Hvad får man, når man blander forkærligheden for Matador med passionen for musik og interessen for historie? Man får følgende cocktail: ”Matador i ord og toner – et koncert-foredrag.”

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

Brætspilscafé

19.00 - 21.00
Sct. Peders Hus

For alle interesserede over 15 år. Sjov og hygge uden elektronik. Der serveres kaffe/te og snacks.

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Samtalesalon

19.00 - 20.30
Sct. Peders Hus

Har du lyst til den meningsfulde samtale? Er du interesseret i livets eksistentielle spørgsmål og kan du lytte til andres meninger og livserfaringer?

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Forfattervandring

19.00 - 21.00
Randers Bibliotek

Tag med på vandretur i Randers og oplev Nikoline Werdelin, Thomas Korsgaard og Helle Helle på én og samme aften.

20.00 - 22.00
Turbinen

Late St. Patrick´s med Mugshots

20.00 - 22.00
Turbinen

Igen i år blev St. Patrick´s udsat, men vi går i grønt med Mugshots

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Taizé andagt

20.00 - 22.00
Sct. Mortens Kirke

Sct. Mortens Kirke inviterer til en aften med fokus på den indre fred.

22.00 - 23.59
Tante Olga

Almost AC/DC

22.00 - 23.59
Tante Olga

Bandet bringer de legendariske og velkendte rock sange frem, med både kirkeklokker, torden og skrigende guitar riffs. Alle de bedste hits. Hard Rock når det er bedst.

Fredag, 20. aug.

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Morgensang for alle

09.00 - 09.45
Skt. Andreas Kirke

Start dagen med morgensang i Skt. Andreas Kirke alle hverdage i uge 33.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Frivilligværkets pop-up kontor

10.00 - 17.00
Butikslokale (tidligere Zizzi)

Dit lokale frivilligcenter, Frivilligværket, laver larm for frivilligheden i midtbyen.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

I forbindelse med ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Byg det højeste tårn i klodser

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Vi har en masse træklodser - hvor højt et tårn kan du bygge?

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Bæredygtige lejeboliger - kom og hør nærmere

11.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og hør mere om de bæredygtige lejeboliger, der opføres på Gl. Hobrovej og Møllestensvej i Randers.

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

13.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat fredag

13.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og spil med os

13.00 - 14.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Tag familien eller vennerne med ned i teltet på 'Kirketorvet - Den Grønne Plads' og udfordr dem i alverdens spil.

14.00 - 14.30
Østervold

Samtale om udstillingen 'En rigtig mand'

14.00 - 14.30
Østervold

»Jeg kunne selvfølgelig ikke lide hendes voldelige side, men når hun var ædru, så var hun virkelig en sød pige«

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Vandmiljø Randers formidler

14.00 - 16.00
Rådhustorvet

Et regnvandsbed i haven kan sikre ens bolig og have mod skader fra regnvand.

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Skyd på mål og vind et gavekort

14.00 - 15.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Hvor god er du til at score? Hvis du kan få en bold i nettet, så kvitterer vi med et gavekort til Water & Wellness.

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

SØMÆNDENDE

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændende , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

CASCADA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere CASCADA, SØMÆNDENE, GAS-BI-DUE M.FL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

GAS-BI-DUA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne aften sømændende , cascada, Gas-Bi-Dua m.fl

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Back In Black

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Back in Black, Gas-Bi-Dua, Sømændene og Cascada.

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

15.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

15.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Kom og oplev vores lejeboliger i VR

15.00 - 16.00
Kirketorvet - Den Grønne Plads

Oplev vores lejeboliger i 360 graders Virtual Reality. Du kan gå på opdagelse i de nye lejeboliger, der er under opførelse på Gl. Hobrovej og Møllestensvej.

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

15.00 - 15.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

LIVE musik i Rådhushaven

16.00 - 18.00
Rådhustorvet

Motown, soul og R'n'B rytmer akustisk serveret i et live setup med Renay og Lui

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Gadeteater - 1+1=3, DUO ABSURDE

16.00 - 16.30
Slotspladsen

Randers festuge - Medrivende gadeteater når det er bedst!

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Rundvisning

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Tidligere sognepræst ved Sct. Mortens Kirke, Bent Martinsen, viser rundt i Kirken

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Kirke- og Tårnvandring

16.00 - 17.30
Sct. Peders Kirke

Igen i år får du mulighed for at høre nogle spændende detaljer om Sct. Peders Kirke og klatre hele vejen til tops ad tårntrappen.

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band med Birthe Kjær

16.00 - 18.00
Amfiscenen Værket

Randers Big Band får selskab af selveste Birthe Kjær!

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater - OTROS AIRES

17.00 - 17.30
Slotspladsen

Gadeteater .- Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 3

17.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 3

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

19.00 - 21.00
Tante Olga

Grumpynators

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

19.00 - 01.00
Tante Olga

Punk, Hard Rock, Metal, Motorbilly i overhalingsbanen

19.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga fortsætter 2. weekend af Randers Festuge i rockens tegn.

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten

19.59 - 05.00
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - fredag

20.00 - 22.00
Laksetorvet

HEYYA

20.00 - 22.00
Laksetorvet

Heyya er tilbage i Randers - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

22.00 - 00.01
Tante Olga

Skullclub

22.00 - 00.01
Tante Olga

Tante Olga's Telt slutter fredagen af med dansk Punk/Rock

Lørdag, 21. aug.

08.00 - 20.00
Tronholmparken

RAV Beach mesterskabet

08.00 - 20.00
Tronholmparken

Internt beachvolleyturnering for alle RAVs medlemmer

09.00 - 21.00
Tronholmparken

Minigolf

09.00 - 21.00
Tronholmparken

En tur i eget tempo med 12 afvekslende forhindringer. Kom en tur i Tromholmparken og nyd den friske byluft.

09.00 - 20.00
Underværket

"Se lige her"

09.00 - 20.00
Underværket

Fotoudstilling for alle foto og kunstinteresserede, samt for alle som vil se overraskende detaljer fra hverdagen.

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havnen

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli på Havneområdet - Glæd dig til at opleve gynger og karruseller

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatring for alle!

10.00 - 16.00
KlatreAutomaten

Klatre til tops i KlatreAutomaten og mærk adrenalinen og suset!

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Sven Dalsgaard – EFTERSKRIFT

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

På udstillingen EFTERSKRIFT sættes der fokus på den mindst kendte del af Dalsgaards livsværk, senværket fra 1969 til hans død i 1999.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Anders Bonnesen – WATCH YOUR LANGUAGE

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

Ord- og billedhugger Randers Bonnesens længe ventede udstilling på Anders Kunstmuseum, hvor han endnu engang twister sprog og virkelighed.

10.00 - 15.00
Havnen

Se Flodbyen og Randers Midtby oppefra

10.00 - 15.00
Havnen

Kom med op i 25 meters højde og bliv klogere på Flodbyen, mens vi kigger på området og Randers Midtby fra en lift.

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Den grønne Plads - Naturen rykker ind i byen

10.00 - 23.00
Kirketorvet

Naturcenteret flytter til byen med naturspil, bål, snitteaktiviteter og perleværksted.

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Kreativt frirum midt i byen med Randers Kunstmuseum

10.00 - 16.00
Stemannsgade ud mod Østervold

Randers Kunstmuseums Billedskole har fået vokseværk

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Fodtennis "Kom og prøv"-event

10.00 - 14.00
Jens Otto Krags Plads

Kom og prøv kræfter med fodtennis-sporten når vi afholder åben træning til Randers Festuge

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

10.30 - 11.05
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gadekoncert med Gårdmusikanterne

10.30 - 12.00
"Konen med æggene"

Gårdmusikanterne fra Randers underholder med liflig harmonikamusik.

11.00 - 23.00
Laksetorvet

LAKSEN

11.00 - 23.00
Laksetorvet

Sommerstemning på LAKSEN - et af byen nye stemningsfulde byrum

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN

11.00 - 21.00
Havnen

DET MUNTRE GOLF KØKKEN PÅ RANDERS HAVN - slå en goldbold og ram tallerkner

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Friluftsliv på vandet - Hør om mulighederne i Randers

11.00 - 12.00
Kirketorvet

Green Adventure giver tips og ideer til sejlads på Gudenåen, Randers Fjord og i Udbyhøj

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN - HAVNERUNDFART - AFGANG DRONNINGEKAJEN

11.00 - 16.00
Dronningekajen

LILLEBJØRN sejler 20/25 min rundt i Randers Havn, hvor du vil få et indtryk af Nord- og Sydhavnen

11.00 - 20.00
GoBoat

GoBoat lørdag

11.00 - 20.00
GoBoat

Vær din egen kaptajn på Gudenåden med GoBoat. Du sejler selv - det kræver ikke sejlerbevis. Vi instruerer dig på forhånd.

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

11.00 - 11.30
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Guidet byvandring: Sven Dalsgaards værker og yndlingssteder i Randers

11.00 - 12.30
Kulturhuset

Oplev Sven Dalsgaards Randers med Randers Kunstmuseum og Randers Teater

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Kunstudstilling i Randers Festuge med ”Randers-rødderne”: Iben Dalgaard, Anne Sofie Meldgård og Mette Rishøj

11.00 - 16.00
Helligåndshuset

Det er lykkedes Randers Kunstforening at få de tre kunstnere til et samlet gensyn i Randers Festuge 2021. Vi kan være stolte af dem og festugens gæster kan glæde sig til et dejligt gensyn.

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B

11.00 - 16.00
Jernbanegade 12B, Randers C

Udstilling i Atelier 12B, Her er et spændende og farverigt arbejdsmiljø, hvor 13 kunstnere har deres arbejdspladser.

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Gadeteater - DANCING QUEEN

12.00 - 12.35
Rådhustorvet

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden

12.00 - 01.00
Havnen

OktoberFestTeltet

12.00 - 01.00
Havnen

Dejlig musiktelt med god stemning og glade mennesker

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater - BARRIÈRE

12.30 - 13.00
Slotspladsen

Gadeteater i Randers festuge: Værsgo: Passér! af Sur Mesure fra Frankrig

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

LIVE optræden og musik i Rådhushaven

13.00 - 15.00
Rådhustorvet

Oplev den lokale rapper Patrick 'Paller' Sørensen i setup med live DJ

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Duo d’amore

14.00 - 15.30
Kirketorvet

Klassisk musik på torvet - - Jazz & Folk - i år uden telt, men rundt i byen

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

DJ ALIGATOR

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere denne dag Dj Aligator, Hampenberg feat Yepha, m.fl

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

HAMPENBERG FEAT. YEPHA

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

På plænen præsentere HAMPENBERG FEAT. YEPHA , DJ ALIGATOR M.FL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

UDE AF KONTROL

14.00 - 23.59
Justesens Plæne

Festen på plænen præsentere denne dag UDE AF KONTROL, Hampenberg feat Yepha, DJ ALIGATOR m.fl

16.00 - 18.00
Tante Olga

Stille Støj – Benner & Nelausen

16.00 - 18.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt starter sidste dag af Randers festuge med "Soft Rock"

16.00 - 18.30
Værket

Midt om Natten

16.00 - 18.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

16.00 - 01.00
Tante Olga

Soft & Hard Rock, on a Saturday Night's at Olga's

16.00 - 01.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt afslutter Randers Festuge med "stille støj" og slutter med et brag.

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Fiskebuffet og musik

18.30 - 23.00
Fiskerestaurant Pakhuset

Overdådig fiskebuffet med 40-50 kolde og varme fiskeretter og -specialiteter og hyggelig diner-musik

19.00 - 21.00
Tante Olga

Trouble Cats

19.00 - 21.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt forsætter lørdagen med forrygende Blues/Rock

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café Von Hatten - Jubilæumsopstart Del 4

19.00 - 01.00
Café von Hatten

Café von Hatten og Turbinen præsenterer Jubilæumsopstart Del 4

20.00 - 22.30
Værket

Midt om Natten

20.00 - 22.30
Værket

Succesmusicalen med Kim Larsens udødelig musik vender tilbage til Værkets Store Sal

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Hyggestedet - Café von Hatten - Day #2

20.12 - 20.12
Café von Hatten

Café von Hatten - et hyggeligt sted for alle - lørdag

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

21.00 - 23.00
Havnen

Randers Festuge slutter med Lysregatte ved Havnekajen.

22.00 - 00.00
Tante Olga

Kings Of Rock

22.00 - 00.00
Tante Olga

Tante Olga's Telt lukker Randers Festuge med et brag.

23.00 - 23.10
Havnen

Festfyrværkeri

23.00 - 23.10
Havnen

Flot festfyrværkeri som afslutning på Randers Festuge 2021

Arrangører

Log på